Main Content

Elektromobilita

V polovici roku 2016 vznikla v našej spoločnosti myšlienka elektromobility – vybudovať nabíjacie stanice a zakúpiť elektromobily. Prvé 2 nabíjacie stanice spoločnosť vybudovala v centrále na Bajkalskej ulici v Bratislave, každú s výkonom 2 x 22 kW. Naraz je možné nabíjať 4 elektromobily a nabíjačky sú zadarmo k dispozícii aj pre zákazníkov. Zároveň spoločnosť zakúpila 2 elektromobily Volkswagen e-Up s kapacitou batérie 18,6 kWh. Dostali mená Vločka a Vločko. Každý zamestnanec centrály môže použiť tieto elektromobily na služobné cesty v rámci mesta a blízkeho okolia. Ďalšiu AC nabíjačku s výkonom 2 x 22 kW spoločnosť inštalovala v novej filiálke v Žiari nad Hronom.

Budovaním nabíjacích staníc sme pokračovali aj v roku 2018, kedy sme pri ďalších piatich predajniach vybudovali nabíjacie stanice rovnakého typu. Ide o predajne v Galante, v Senci, vo Veľkom Mederi, v Záhorskej Bystrici a v Malackách. Vzhľadom na fakt, že BILLA disponuje certifikátom o záruke pôvodu spotrebovanej elektriny z obnoviteľných zdrojov, môžeme povedať, že zákazníci nabíjajúci svoj elektromobil na nabíjacích staniciach BILLA „tankujú“ zelenú energiu. Nabíjanie na našich elektrostaniciach je zadarmo, bez nutnosti akejkoľvek autentifikácie. Všetky nabíjacie stanice sme v 100 %-nej výške financovali sami (nabíjačka, náklady súvisiace s elektrickou prípojkou, vymaľovaním parkoviska, betónový základ, osadenie stop stĺpikov).

Naďalej pokračujeme v rozširovaní siete nabíjacích staníc pre elektromobily. V roku 2018 sme vybudovali 2 rýchlonabíjačky na predajniach v Trenčíne a Trnave. Tie umožňujú elektromobilistom nabíjať ich autá výkonom 25 kW. Aktuálne tak máme nabíjacie stanice už na 9 predajniach. Od spustenia tejto aktivity si na našich nabíjačkách nabili zákazníci svoj elektromobil už viac ako 2000-krát. Spotrebovaná elektrina sa rovná cca 2 500 litrom benzínu/dieslu.

Lokality, kde máme nabíjacie stanice:

  • Bratislava Bajkalská, 2 stojany, každý s výkonom 2×22 kW – čiže naraz sa môžu nabiť až 4 autá
  • Žiar nad Hronom, A. Kmeťa – 2×22 kW
  • Galanta – 2×22 kW
  • Malacky – 2×22 kW
  • Senec – 2×22 kW
  • Záhorská Bystrica – 2×22 kW
  • Veľký Meder – 2×22 kW
  • Trnava, Hospodárska – DC 25 kW (CHAdeMO, CCS)
  • Trenčín, Pred poľom – DC 25 kW (CHAdeMO, CCS

Plánujeme aj ďalšiu expanziu nabíjacích staníc s cieľom pokryť všetky regióny Slovenska. Postupne by sme radi rozšírili náš vozový park o ďalšie elektromobily s dlhším dojazdom, aby bolo možné presúvať sa aj medzi jednotlivými regiónmi.