Main Content

Ekologické obaly

Spoločnosť BILLA neberie vzťah k životnému prostrediu na ľahkú váhu. Ako jedni z prvých na Slovensku sme nepoužívali jednorazové nákupné tašky. Rovnako zodpovedne postupujeme aj pri výbere obalov. Preferujeme výrobky balené v materiáloch šetrných k životnému prostrediu, ktoré sú recyklovateľné, vyrobené z obnoviteľných zdrojov alebo sa dokážu v prírode úplne rozložiť.

Spoločnosť BILLA sa snaží presadzovať ekologický a udržateľný prístup k odpadom dlhodobo a udržateľne. Cieľom spoločnosti BILLA je používať pre tovary privátnych značiek 100-percentne ekologickejšie obaly (t.j. balenia šetrnejšie k životnému prostrediu) do konca roku 2030. Týmto spôsobom nielen BILLA na Slovensku, ale aj celá skupina REWE zmierňuje ekologický vplyv obalov a podporuje obehové hospodárstvo. Záväzok je založený na jasných zásadách:

  • propagácia opakovane použiteľných alternatív,
  • redukcia plastových obalov,
  • použitie recyklovateľných plastov,
  • propagácia alternatívnych surovín a druhotných surovín,
  • 100 % certifikovaný papierový obal do konca roku 2020.

Ekologický a udržateľný prístup k odpadom sa snaží spoločnosť BILLA promovať aj priamo pri predaji zákazníkom. BILLA nemá a ani v minulosti nemala napr. plastové tašky zadarmo. Aj tým sa snažila, aby jej zákazníci zvážili, či naozaj igelitku potrebujú alebo nie. Ako alternatívu im vtedy i dnes ponúka permanentné tašky na opakované nákupy alebo papierové tašky. Od polovice februára 2018 nájdu zákazníci v predajniach BILLA iba nové plastové tašky vyrobené z recyklovateľného plastu s označením Blue Angel. Tento projekt má, okrem ekologického, aj charitatívny rozmer. Z ceny každej zakúpenej recyklovateľnej papierovej alebo plastovej tašky prispieva spoločnosť BILLA prostredníctvom o. z. BILLA ľuďom 0,02 € na projekt Zdravé oči už v škôlke. BILLA v roku 2019 rozšírila sortiment tašiek na opakované použitie o recyklovateľné tašky a tašky z bio bavlny. Rovnako zaradila do ponuky plátenné eko-tašky zo 100 % bavlny.

Pri pečive BILLA ponúka zákazníkom aj alternatívu v podobe papierových vreciek s úzkym priehľadným pásom (tento pás tam je umiestnený preto), aby pokladník ľahko identifikoval, čo zákazník nakupuje.

V roku 2019 spoločnosť ukončovala dopredaj jednorazového plastového riadu a nový už neobjednávala. Od júna 2019 si môžu zákazníci v 127 predajniach BILLA zakúpiť papierové slamky, ktoré sú vyrobené z trojvrstvového papiera. Tieto slamky sú vyrábané exkluzívne pre koncern REWE. V blízkej budúcnosti plánuje spoločnosť zaradiť do ponuky aj jednorazový riad z bio plastu. Zatiaľ je v ponuke alternatíva v podobe papierových tácok, tanierov a 250 ml pohára.