Main Content

Keď osamelý otec dopláca na závislosť exmanželky

Bánovce nad Bebravou, december 2021. Pán Juraj ostal na svojich dvoch synov úplne sám. Hoci s manželkou sa rozviedol pred niekoľkými rokmi, dodnes musí riešiť dlhy, ktoré spôsobila svojou závislosťou od hazardných hier.

Príbeh pána Juraja z Bánoviec nad Bebravou je jedným zo smutných dôkazov, ako vie chorobná vášeň k hracím automatom rozbiť celú rodinu a priniesť dlhoročné problémy. Kvôli manželkinmu gamblerstvu, ktoré rodinu priviedlo do veľkých dlhov, sa pán Juraj pred niekoľkými rokmi rozviedol. Deti – dnes už 13-ročný Filipko a 10-ročný Samko – boli po rozvode zverené do výchovy mamy, ale jej závislosť nemala na chlapcov dobrý vplyv. Keďže deti si priali bývať s otcom, v roku 2019 ich súd zveril do starostlivosti pána Juraja. V súčasnosti javia chlapci o mamu sporadický záujem a je bežné, že ju nevidia aj niekoľko mesiacov.

Hoci pán Juraj chodí do práce a má stále zamestnanie, kvôli dlhom, ktoré spôsobila jeho exmanželka, je so synmi vo finančnej tiesni. Preto počas tohto roka požiadal o vyhlásenie osobného bankrotu. Finančné záväzky má osamelý otec voči sociálnej a zdravotnej poisťovni a nebankovým subjektom, ale ďalej sa, našťastie, nezadlžuje. Rodina momentálne žije v prenajatom jednoizbovom byte v Bánovciach nad Bebravou, no otec aktívne hľadá nové, vyhovujúcejšie bývanie. Náročnej životnej situácii sa Juraj stavia čelom a robí všetko pre to, aby sa z nej so synmi dostal von. V ťažkých chvíľach si vždy pripomenie, že Filipko a Samko sú to najlepšie, čo ho v živote postretlo. Rodine občas pomáha aj Jurajova mama, ktorá býva v Trenčíne.

V zložitej životnej situácii podporí pána Juraja a jeho synov projekt CHLEBODARCA pod záštitou o. z. BILLA ľuďom. Od projektu dostanú potravinovú BILLA kartu, ktorá im na jeden rok odľahčí rodinný rozpočet. V spolupráci s n. o. JEDEN RODIČ projekt tiež zabezpečí pre pána Juraja komplexnú odbornú pomoc, ktorej súčasťou je aj psychologické a finančné poradenstvo. Partner CHLEBODARCU, spoločnosť Penam, zas bude neúplnej rodine poskytovať chutné pekárenské produkty. „Ďakujem za obrovskú pomoc v našej neutešenej situácii. Veľmi mi pomôže vaše odborné poradenstvo, a rovnako aj potravinová karta. Do najbližšej predajne BILLA to nemáme ďaleko, takže kartu budeme pravidelne využívať,“ poďakoval sa za podporu projektu pán Juraj.