1. home
  2. ...
  3. Spoločenské projekty
  4. Zdravé oči už v škôlke
  5. 6. ročník

Zdravé oči už v škôlke – 6. ročník

Viac ako 20 000 skontrolovaných detí, takmer 500 navštívených materských škôl a necelých 3 000 vystavených odporúčaní na návštevu očného lekára, to všetko od októbra 2022 do júna 2023  – taká je bilancia uplynulého 6. ročníka. Nerovnomerné zakrivenie rohovky, ďalekozrakosť či krátkozrakosť. Aj takéto poruchy vedia bezbolestne odhaliť odborne vyškolení pracovníci ÚNSS v programe „Zdravé oči už v škôlke“.


Samotná procedúra skríningového merania je veľmi jednoduchá a bezbolestná. Zámerne prebieha v známom prostredí materskej školy, čo deti zbavuje strachu a stresu. Každý škôlkar, ktorý sa zapojí do programu dostane potvrdenie o meraní pre rodičov. Tento certifikát obsahuje namerané zrakové parametre, a prípadné odporúčania pre ďalšie vyšetrenia u očného lekára.

Odozvy od rodičov škôlkarov sú veľmi pozitívne. Program „Zdravé oči už v škôlke“ si veľmi pochvaľuje aj slovenská športová strelkyňa a olympijská medailistka, Zuzana Rehák Štefečeková:


Ako športovkyňa, a dnes už aj ako mama viem, aké sú zdravie a zrak dôležité. Sama som mala možnosť toto meranie s mojím synom absolvovať a, žiaľ, nebolo všetko až také pozitívne, ako sme očakávali. Veľmi sa mi páči, že dieťa pri meraní neprežíva žiaden stres, ako to býva u bežných lekárov (myslím si, že už čakáreň na deti nepôsobí priaznivo), že „veselý” prístroj v tvare smejka príde za ním priamo do škôlky spolu so super tetami do ich prirodzeného prostredia, kde môžu absolvovať bezbolestné vyšetrenie, ktoré často odhalí skryté chyby oka, ktoré nám dieťa samo nepopíše.“