1. home
  2. ...
  3. Spoločenské projekty
  4. Zdravé oči už v škôlke
  5. 2. ročník

Zdravé oči už v škôlke – 2. ročník

Odborníci ÚNSS počas trvania druhého ročníka programu skontrolovali oči 15 072 deťom v 313 materských škôlkach. Novinkou pri meraní bolo aj použitie špeciálnych testov zvaných optotypy, ako doplnkové vyšetrenie u tých detí, ktorým vyšla odchýlka. Dá sa nimi skontrolovať ostrosť zraku a stereovidenie. Celkovo boli v tomto ročníku programu vydané odporúčania 2 098 škôlkarom, čo je 14 % z celkového počtu zmeraných detí.


S Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska spolupracujeme na viacerých spoločensky zodpovedných projektoch už viac ako 10 rokov. Sám mám dcéru, ktorá meraním prešla a preto vidím, aké je to prínosné,“ dopĺňa Ing. Tomáš Staňo, predseda predstavenstva o. z. BILLA ľuďom a finančný riaditeľ BILLA Slovensko. 


Mamička Martina, ktorej synovi Paťkovi zmerali zrak v škôlke takmer v hodine dvanástej, pred nástupom do školy: „Paťko sa nikdy nesťažoval, že by zle videl. Občas síce stál blízko pri televízore, ale nepokladali sme to za problém. Preto ma prekvapilo, keď mu prístroj nameral na jednom očku štyri a na druhom tri dioptrie. Následná návšteva oftalmologičky potvrdila astigmatizmus a dnes si Paťko bez obmedzení užíva čítanie a písanie doma pri domácich úlohách i na vyučovaní v škole. S okuliarmi sa tak zžil, že si v nich líhal do postieľky. Som naozaj nesmierne šťastná, že sa našiel niekto, o kom sme dovtedy ani len netušili a nezištne pomohol môjmu dieťaťu i tisíckam ďalších.“ 


Projekt víta aj Matej Beňuš, strieborný olympijský medailista vo vodnom slalome, ktorý dal zrak skontrolovať svojmu päťročnému synovi Simonovi. „Ako otec troch synov sa snažím o to, aby som pri ich výchove nič nezanedbal. Týka sa to samozrejme aj zdravia a prevencie. Som rád, že toto meranie je bezbolestné a rýchle, to sa pri deťoch naozaj hodí. Držím im palce a želám, aby mohli vyšetriť zrak všetkým slovenským škôlkarom,“ uzatvára náš úspešný olympionik.