1. home
  2. ...
  3. Spoločenské projekty
  4. Zdravé oči už v škôlke
  5. 1. ročník

Zdravé oči už v škôlke – 1. ročník

Projekt „Zdravé oči už v škôlke“ od samého začiatku vzbudil záujem u rodičov, i v predškolských zariadeniach. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci s o. z. BILLA ľuďom, zmerali zrakové parametre presne 10 380 deťom v materských školách. Z tohto počtu meraní sa podarilo podchytiť až 14 % prípadov so začínajúcou alebo rozvíjajúcou sa zrakovou chybou.


„Vďaka projektu mali deti vo svojom škôlkarskom prostredí možnosť dať si zmerať oči a s tými, ktorým  sa zistilo podozrenie na slabozrakosť, už odborníci pracujú. Sme radi, že naše projekty majú zmysel, skvalitňujú život naším najmenším a pomáhajú presne tam, kde chceme, aby pomohli,“ vysvetľuje Ing. Tomáš Staňo, predseda predstavenstva o. z. BILLA ľuďom a finančný riaditeľ BILLA Slovensko. 


Milena z Košíc, jedna z mamičiek, ktoré sa zapojili do merania v škôlke: „Lilien začala chodiť do škôlky ako 2- ročná. Často bola nervózna a nevedeli sme zistiť príčinu. Pri preventívnom meraní zraku v materskej škole sa zistilo, že naša dcérka je tupozraká. Začal sa kolobeh s lekármi a trápenie s okluzorom, ktorý nosila do svojich 5 rokov. Dnes je Lilienka prváčka, okluzor nenosí a dosiahli sme obrovské výsledky.  Na začiatku liečby dcérka nevidela jedným očkom u očného lekára ani najväčší obrázok, teraz prečíta aj tie najmenšie. Lekár predpokladá, že ak všetko dobre pôjde,  v 12 rokoch by sa mohla zbaviť natrvalo aj okuliarov.“