Pre moje deti som mamou aj otcom zároveň

Pani Veronika zo Sniny si v živote preskákala všeličím. Zaľúbila sa do cudzinca, presťahovala sa do vzdialenej krajiny, na vlastnej koži zažila vojnový konflikt v Sírii. Posledné roky sa doma na Slovensku úplne sama stará o svojich päť detí.


Pani Veronika patrí medzi 150 000 slovenských rodičov, ktorí pracovné povinnosti, starostlivosť o domácnosť a výchovu detí musia zvládať bez pomoci partnera. Keďže v tejto sninskej rodine veľmi chýba príjem druhého rodiča, dlhodobo sa rodina nachádza vo veľmi zlej situácii. Pani Veronika má navyše podlomené zdravie a v dôsledku krízy, ktorú spôsobila pandémia koronavírusu, prišla aj o pravidelný príjem. Útla žena zostala na všetko sama pred štyrmi rokmi, keď sa jej rozpadlo manželstvo. Vzťah bol poznačený vojnovým konfliktom v Sýrii. Kvôli vojne prišli o všetko a boli nútení presťahovať sa na Slovensko a začať s piatimi deťmi od nuly. Roky prežité vo vojne na nich zanechali zdravotné následky, ktoré pretrvávajú do dnes. Okrem psychických následkov matky aj detí, ako napríklad veľký posttraumatický šok, prišla pani Veronika v dôsledku chemického útoku o väčšinu zubov. Kvôli tomu trpí častými zápalmi, nemá však financie na to, aby si ich dala opraviť.


„Postarať sa sama o päť detí, ktoré sa už navyše celé mesiace učia doma a delia sa o jeden zapožičaný počítač, je nesmierne náročné psychicky, fyzicky aj finančne. Pre moje deti som 365 dní v roku mamou aj otcom, a keďže na Slovensku nemáme kontakt s rodinou, tak som pre nich aj babkou, dedkom, tetou a ujom zároveň,“ hovorí pani Veronika. Je to veľmi náročné, ak sa rodinné vzťahy pretrhnú. Otec troch dcér vo veku 18, 8 a 4 roky a dvoch synov, ktorí majú 10 a 11 rokov, sa o svoje deti nezaujíma. Nestretáva sa s nimi a dlhodobo na ne neprispieval ani finančne. Mame Veronike po rokoch papierovačiek, našťastie priznali náhradné výživné. Rodina okrem toho žije z prídavkov na deti a keď to zdravotný stav umožňuje, tak aj z občasných brigád pani Veroniky. Statočnej matke prácu komplikuje aj silná alergia, v dôsledku ktorej sa jej znížila funkcia pľúc a tým pádom sa pri väčšej fyzickej námahe zadýcha a často sa dusí. Situáciu v tejto domácnosti zhoršujú aj psychické problémy najstarších detí, kvôli ktorým navštevujú odborné ambulancie a vyžadujú si zvýšenú maminu starostlivosť. Starší syn má najväčšie psychické problémy. Prejavujú sa aj v noci, spí len 2-3 hodiny denne, s pomocou liekov 4-6 hodín. Štyrom deťom okrem toho diagnostikovali aj intoleranciu na laktózu, čo predstavuje vyššie náklady na stravu. Pani Veronika sa ale napriek všetkému nevzdáva, bojuje s osudom a verí, že neľahká situácia raz pominie. Rodine v tom pomôže aj projekt CHLEBODARCA. Okrem potravinovej pomoci v podobe BILLA nákupnej karty projekt rodine poskytne odbornú pomoc. Cez tím špecialistov z neziskovej organizácie JEDEN RODIČ sme už začali poskytovať odborné psychosociálne poradenstvo, terapie a sprevádzanie cez zložitú životnú situáciu, nakoľko si celá rodina prešla silnou traumou. Rodina si v súčasnosti už nemôže nárokovať na ďalšiu pomoc zo štátneho sociálneho systému, lebo sa nachádza tesne nad hranicou životného minima, čo je niečo málo nad 400 eur na 6 členov domácnosti. Ale, mama Veronika je dlhodobo dialyzovanou pacientkou s pridruženými diagnózami a tak by mala mať nárok na ZŤP preukaz, o čom sama ona nevedela. Preukaz jej pomôže cez rôzne finančné, nefinančné kompenzácie v zníženie daní, poplatkov za komunálny odpad a podobne. Nakoľko počas 5 rokov jednorodičovstva nemala matka možnosť získať pravidelný trvalý príjem, vznikli pani Veronike rôzne dlhy, ktoré je potrebné vysporiadať postupným oddlžením. Tím špecialistov z JEDEN RODIČ myslí aj na získanie pravidelného príjmu pre pani Veroniku a tak jej bude poskytnutá aj odborná pomoc od kariérneho poradcu a pomocnú ruku poskytne aj so zamestnaním samotná BILLA. K pomoci sa pridáva aj spoločnosť Penam, ktorá pre rodinu zabezpečí bezlaktózové pekárenské výrobky.