1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 2. ročník
  5. Operná diva s hendikepom

Operná diva s hendikepom

Janka bude mať v septembri 22 rokov, nádherne kreslí a keď zaspieva, všetci majú zimomriavky. Vyštudovala operný spev na košickom konzervatóriu a mieri ďalej, na Ostravskú univerzitu, kde bude pokračovať v štúdiu. Pri letmom pohľade na ňu si človek všimne, že táto vysoká blondína s milým úsmevom sa pohybuje akosi opatrnejšie. Janka totiž od narodenia trpí praktickou slepotou, kvôli ktorej nevidí viac ako na pol metra.


Narodená so zákalom


Jankina mama Jarka má rovnakú diagnózu, no v priestore sa orientuje ešte ťažšie. Otec Ladislav jej robí osobného asistenta. Keď sa im narodila dcéra, akosi prirodzene boli preto pripravení, že podobný osud môže postihnúť aj ich dieťa. „Nechceli sme si dať urobiť genetické vyšetrenie, veď čo by sme mali z poznania, že naše dieťa môže zdediť Jarkinu diagnózu? Potomka sme chceli tak, či onak,“ vysvetľuje otec. Mesiac – dva po narodení si rodičia všimli, že malá Janka škúli. Návšteva lekárky potvrdila, že dievčatko má obojstranný šedý zákal. „Oznámil som to manželke ako holý fakt, ani chvíľu sme nehorekovali. Od tej chvíle sme začali uvažovať, ako sa k tomu postavíme a čo budeme s Jankou robiť, aby sme jej stav čo najlepšie poriešili,“ hovorí Ladislav. Janke katarakty ako bábätku odstránili, v šiestich rokoch jej implantovali nové šošovky, ktoré jej umožňujú lepšie vidieť do blízka.


Pripravená na integráciu


Keď mala Janka nastúpiť do školy, otec sa išiel pozrieť do Bratislavy, ako to vyzerá na škole pre nevidiacich. Mama Jarka však nechcela, aby šesťročné dievčatko bývalo na internátnej škole. Otcovi napadlo, že skúsi dcéru integrovať do bežnej školy. „Najväčšou výzvou bolo vyriešiť čítanie z tabule. Vyšpekuloval som, že by nám pomohla kamera umiestnená na lavici a monitor, z ktorého si potom Janka opisovala poznámky do zošita. Aj som si to vybehal po úradoch,“ opisuje Ladislav. Janka začlenená do „bežnej“ školy dosahovala vynikajúce výsledky. No predchádzali tomu poriadne prípravy. „Psychologickým poradenstvom sme jej cielene podporovali asertívne správanie, lebo sme vedeli, že sa nájdu deti, ktoré sa jej budú vysmievať. Povedali sme si, že my tie deti nezmeníme, ale môžeme prispôsobiť ju, aby bola odolnejšia,“ objasňuje otec. Na strednú školu išla do Košíc, kde ju najprv otec vzal na „skúšobnú návštevu“, aby si presne nacvičila trasu z internátu do školy a späť, ukázal jej dôležité body, obchody, aby bola pripravená aj v tomto smere.


Spievanie bez nôt


V siedmych rokoch rodičia Janku vzali do umeleckej školy zistiť, ako otec s humorom povedal, či má na niečo talent. Zvíťazil spev a keď o niekoľko týždňov otec počúval za dverami, prekvapene sa manželky pýtal, kto tam tak krásne spieva. „Predsa naša Janka,“ hrdo povedala mama. Mladá učiteľka na „zuške“ Janku pripravila tak, že zvládla prijímacie skúšky na konzervatórium ľavou zadnou. Tam sa jej cesty prepojili s jej korepetítorkou Irenou Červenákovou, ktorá ju sprevádza dodnes, i hlasovou pedagogičkou Katarínou Gremanovou, ktorá ju učila počas celého štúdia. Po jeho ukončení získala Janka oprávnenie vyučovať spev. „Janka skončila konzervatórium ako najlepší absolvent v ročníku, čiže aj spomedzi ostatných študijných odborov, nestalo sa, že by nebola pripravená, má aj vynikajúcu hudobnú pamäť,“ hrdo hovorí pani Irena. Zaujímavosťou, ktorú Janke priniesol jej hendikep, je to, že je v podstate nútená spievať bez nôt. Najprv si ich zblízka prečíta, no potom pri speve je to už nepraktické. „Musím sa ich jednoducho naučiť naspamäť, keďže na ne nedovidím,“ smeje sa Janka. A to nielen v slovenčine, ale aj v ostatných „jazykoch opery“, francúzštine, nemčine, taliančine, či ruštine. Janka má viacero obľúbených skladieb, ku každej z nich sa jej viažu spomienky. „Je to ako s básňami, aj tie si každý čitateľ môže vyložiť ináč. Ja to tak mám s áriami,“ vysvetľuje.


Ocino ako Google mapa


Rodičia Janku pripravovali na život prakticky. Nič jej nedávali „pod nos“, ale skôr jej ukazovali, ako niektoré situácie zvládnuť. Presne, ako to bolo s prípravou na školu. Janka síce má v Košiciach osobných asistentov, napríklad s ňou riešia nákupy. Nie je to však tak, že im dá zoznam a nakúpia jej, ale tak, že ju sprevádzajú a pomôžu jej pri výbere tovaru a pohybe po predajni. „Niekedy ich služby využijem v prípade, že by mi daná aktivita zabrala veľa času alebo energie, napríklad keď mám ísť na nejaké nové miesto,“ vysvetľuje Janka. Takto sa napríklad ocitla v Košiciach pri obchodnom dome Dargov, ktorý je členitý a má množstvo výklenkov. Dievčina uviazla v jednom z nich a zúfalo telefonovala otcovi. „Ten sa ma opýtal, ako som išla, kam som mala namierené, akej farby je výklenok a hneď odhadol, že som pred Dargovom. Povedal mi, ako sa mám otočiť, kadiaľ ísť a vyslobodil ma. Bol ako moja Google mapa,“ hovorí Janka so smiechom. V núdzovom prípade dokonca Ladislav pomáhal s nákupmi aj prostredníctvom Skype.


Spieva, učí, aj kreslí


Napriek tomu, že Janka vyhrala množstvo speváckych súťaží, aj medzinárodnú súťaž v Karlových Varoch, stojí pevne na zemi. Neulietava na nereálnych snoch, aj keď by rada spievala v divadle operu. Po zvukovej stránke by to ani nebol problém, ale tá vizuálna, respektíve orientácia v priestore, by nebola jednoduchá. Tento rok sa venovala aj učeniu na umeleckej škole, prijala to ako výzvu a páčilo sa jej to. Výhodou bolo, že sa mohla venovať len jednému žiakovi a nemusela dávať pozor na celú triedu. „Pani riaditeľke som nepovedala, že nevidím, snažila som sa tomu decentne vyhnúť. Napokon si to všimla sama a úžasne sa mi prispôsobila, pomáha mi aj s administratívou,“ hovorí Janka. „Niekedy ľuďom radšej nepoviem o svojom hendikepe celú pravdu, lebo cítim, že ich to zväzuje a ostanú v zmätku,“ vysvetľuje speváčka. Zaujímavým Jankiným koníčkom je aj digitálna kresba na počítači pomocou grafického tabletu, ktorý jej umožňuje obrazy si zväčšiť, i zmenšiť a pozrieť si ich ako celok. Jej najobľúbenejším motívom sú kone, lebo sa venovala aj jazdeniu a zamilovala si ich. Projekt CHLEBODARCA, ktorým o. z. BILLA ľuďom pomáha spoločne s Nadáciou Pontis rodinám v núdzi, Janke a jej rodičom pomôže ľahšie prežiť obdobie začiatkov na vysokej škole, keďže jej zabezpečí financie na školné, na cestovanie, na náklady spojené so štúdiom minimálne počas jeho prvého roku.


Janka zažila aj príjemné prekvapenie, keď na pozvanie BILLY pricestovala do Bratislavy s otcom a pani korepetítorkou. V Slovenskom národnom divadle si mohla vypočuť francúzsku operu Jacquesa Offenbacha Hoffmannove poviedky, ba dokonca si mohla zaspievať na operných doskách. Vybrala si áriu z Dvořákovej opery Jakobín. Viac si môžete pozrieť vo videu.