1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 5. ročník
  5. Šťastnú dcéru vychovala aj bez partnera

Šťastnú dcéru vychovala aj bez partnera

Marec 2023, Detva. Pani Veronika je príkladom, že kde je vôľa, tam je aj cesta. Napriek tomu, že výchova dnes už takmer dospelej dcéry bola od začiatku iba na jej pleciach, húževnatá mama sa o všetko dokázala postarať.


Pani Veronika z Detvy mala iba 17 rokov, keď sa stala mamou svojej dcéry Emy (17). Život však vzala „za pačesy“ a povedala si, že dieťa pre ňu nebude prekážkou. Ešte v mladom veku odišla z rodnej krajiny pracovať do Švajčiarska, kde bolo jej plánom zarobiť si peniaze na vlastný byt. Keď sa z cudziny vrátila, dokončila si strednú školu, úspešne absolvovala maturitu a nakoniec na vysokej škole vyštudovala odbor sociálna práca. Na Slovensku sa však Veronika nakoniec zamestnala v celkom inom odvetví – v spoločnosti BILLA. V tej si prešla viacerými pozíciami, až sa vypracovala na vedúcu predajne BILLA v Lučenci. Na starosti tak má chod celej prevádzky a 15 zamestnancov. „Nebolo to jednoduché, začiatky boli náročné aj pre mňa, aj pre dcéru. Skoro ráno sme vstávali, aby bola o 5:30 v družine a aby som ja mohla ísť do práce. Dnes je Ema už samostatná, ale ako dospievajúca má svoje potreby, na ktoré nie vždy stačím,“ hovorí pani Veronika.


Dcéru vychováva bez pomoci partnera. Ten rodinu už dávno opustil, nie je s ňou v kontakte a neplatí ani výživné. Veronika je tak pre gymnazistku Emu mamou aj otcom: zabezpečuje príjem na dcérine cestovné, financie na krúžky, dodatočné vzdelávanie aj na bežné pubertiacke výdavky. Ema je výnimočná mladá slečna, bavia ju jazyky a veľmi rada číta knihy. Vytýčenú už má aj budúcnosť – chcela by sa stať forenznou psychiatričkou. Veronika priznáva, že ako jednorodič žije v neustálom kolotoči povinností, no za dcérino blaho jej to stojí. V náročnej situácii sa môže spoľahnúť aspoň na svojich rodičov, ktorí si na vnučku vždy nájdu čas. Aktuálnym Veronikiným cieľom je zlepšiť svoj príjem a kúpiť si auto, keďže za prácou denne dochádza 35 kilometrov.


Túto neúplnú rodinu teraz podporí projekt CHLEBODARCA fungujúci pod záštitou o. z. BILLA ľuďom, ktoré pomáha aj zamestnancom BILLA v zložitých životných situáciách. Na celý jeden rok projekt Veronike zabezpečí potravinovú pomoc cez BILLA kartu, ktorá výrazne odľahčí mesačný rozpočet. Rodine tiež bude na 12 mesiacov poskytnutá komplexná odborná pomoc, o ktorú sa postará n. o. JEDEN RODIČ. Táto organizácia osamelú mamu naučí, ako čo najefektívnejšie zvládať neľahké životné okolnosti a problémy. Poskytne jej životný koučing a sociálne, ekonomické, kariérne, právne či psychologické poradenstvo. Vďaka podpore partnerov projektu CHLEBODARCA – spoločností Berto a Penam – dostanú Veronika a jej dcéra aj chutné pekárenské a mäsové výrobky. „Z toho, že si ma môj zamestnávateľ váži a že sa mi rozhodol ako osamelej mame podať pomocnú ruku, sa veľmi teším. Ďakujem projektu CHLEBODARCA za podporu,“ povedala pani Veronika.