1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 5. ročník
  5. Keď dvojičky vychováva osamelý otec

Keď dvojičky vychováva osamelý otec

Máj 2023, Senica. Byť rodičom dvojčiat so sebou prináša množstvo radostí, ale aj starostí. Potvrdzuje to pán Michal, ktorý sa o svoje deti stará celkom sám už niekoľko rokov.


Hoci partnerské vzťahy sa zvyčajne začínajú silnou iskrou, nie vždy sa skončia happyendom. Taký je aj príbeh Michala zo Záhoria, ktorý sa s exsnúbenicou rozišiel kvôli početným nezhodám a konfliktom. Svoje osemročné deti, dvojčatá Miška a Sabinku, vychováva sám už sedem rokov. Kým syn sa rád naháňa za futbalovou loptou, dcéru veľmi baví gymnastika. Mama sa s deťmi nestretáva a nejaví o ne záujem, posiela im iba výživné. Po rozchode začínal pán Michal v živote doslova od nuly, no dokázal sa postaviť na vlastné nohy a zabezpečiť seba i deti.


Ďalší zlom nastal v Michalovom živote prednedávnom, keď po rokoch prišiel o prácu vo firme na výrobu bicyklov. Rodinný rozpočet sa tak výrazne znížil. Kvôli starostlivosti o deti má osamelý otec problém nájsť si nové zamestnanie na plný úväzok, chodí preto aspoň na stavebné brigády. Hoci opäť prežíva náročné obdobie, verí, že nová, trvalá pracovná pozícia sa nakoniec nájde aj pre otca-jednorodiča. Michal je v živote odhodlaný a vie, že mať hlavu v smútku mu nepomôže. Aj keď je už zo všetkého unavený, každý deň v sebe nachádza silu ísť ďalej.


V zložitej situácii podporí pána Michala a jeho deti projekt CHLEBODARCA pod záštitou o. z. BILLA ľuďom. Na obdobie 12 mesiacov bude projekt financovať potravinovú pomoc prostredníctvom BILLA karty, vďaka ktorej si rodina môže každý mesiac nakúpiť potraviny v hodnote 130 eur. Okrem toho CHLEBODARCA zabezpečí pánovi Michalovi na jeden rok aj odbornú pomoc v spolupráci s n. o. JEDEN RODIČ. Otec tak nadobudne nové zručnosti a vedomosti, ktoré mu pomôžu v riešení aktuálnych, no aj budúcich problémov. Rodina má tiež možnosť využiť široké poradenské služby vrátane kariérneho poradenstva, právnej, ekonomickej a sociálnej pomoci, ako aj služieb psychológa alebo životného kouča. Partneri tohto unikátneho programu na podporu jednorodičov, spoločnosti Penam a Berto, zas rodine darujú chutné pekárenské a mäsové výrobky. „Veľmi ste mi pomohli už len tým, že ste o mňa a moje deti prejavili záujem. Váš projekt CHLEBODARCA je nesmierne úctyhodný a užitočný, ďakujem vám,“ povedal pán Michal.