1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 5. ročník
  5. Pri troch deťoch sa osamelá mama musí obracať

Pri troch deťoch sa osamelá mama musí obracať

Marec 2023, Stropkov. Napriek tomu, že má podlomené zdravie a je na ne celkom sama, o svoje deti sa pani Michaela stará na výbornú. Životné výzvy totiž prijíma s optimizmom a rozvahou.


S tromi húževnatými deťmi sa východniarka Michaela rozhodne nenudí. Kým jej dcéra Nina našla veľkú záľubu v maľovaní, Michaelini dvaja synovia, Boris a Samuel, zas hrávajú šach a florbal. Vďaka podpore svojej mamy deti v týchto aktivitách vynikajú a v škole majú veľmi dobrý prospech. Michaela je na deti sama už tri roky, odkedy sa rozišla s ich otcom. Hoci teraz bývajú v podnájme v iba 1,5-izbovom byte, podľa maminých slov sa teraz majú lepšie, pokojnejšie. Otec je s deťmi v pravidelnom kontakte a zaujíma sa o ne, nízke výživné posiela pravidelne.


Problém predstavujú v tejto rodine najmä financie. Pani Michaela ostala po operácii chrbtice na polovičnom invalidnom dôchodku, a tak sa nemôže riadne zamestnať. Aby pre svoju rodinu zabezpečila finančný príjem, snaží sa aspoň chodiť na rôzne brigády. Veľmi ju baví animátorstvo a tvorba voľnočasových aktivít pre deti. Rodina okrem toho žije z maminho invalidného dôchodku, výživného a prídavkov na deti, no na zabezpečenie všetkých potrieb a záľub to nestačí. Deťom už pani Michaela musela zrušiť krúžky, pretože ich nemala z čoho zaplatiť. V minulosti rodine finančne pomáhala babka, Michaelina mama, no po odchode do starobného dôchodku už rovnako nemá peňazí nazvyš.


Motiváciou zvládnuť toto nezávideniahodné obdobie sú pre pani Michaelu jej deti. Chce pre ne len to najlepšie, sú pre ňu všetkým. V blízkej budúcnosti by osamelá mama rada získala vodičské oprávnenie, aby mala väčšiu šancu nájsť si dobrú prácu. Keďže sa venuje voľnočasovým aktivitám školákov, chcela by si v Stropkove otvoriť detské centrum, pretože to v súčasnosti v meste chýba. Premýšľa tiež o súvisiacom vysokoškolskom štúdiu, no momentálne naň nemá financie.


Pani Michaele teraz pomôže projekt CHLEBODARCA fungujúci pod záštitou o. z. BILLA ľuďom. Na obdobie 12 mesiacov bude projekt financovať potravinovú pomoc prostredníctvom BILLA karty, vďaka ktorej si rodina môže každý mesiac nakúpiť potraviny v hodnote 130 eur. Okrem toho CHLEBODARCA zabezpečí pani Michaele na jeden rok aj odbornú pomoc v spolupráci s n. o. JEDEN RODIČ. Osamelá mama tak napríklad nadobudne nové zručnosti a vedomosti, ktoré jej pomôžu v riešení aktuálnych, no aj budúcich problémov. Rodina má tiež možnosť využiť viaceré poradenské služby vrátane kariérneho poradenstva, právnej, ekonomickej a sociálnej pomoci, ako aj služieb psychológa alebo životného kouča. Partneri tohto jedinečného programu na podporu jednorodičov, spoločnosti Penam a Berto, zas rodine darujú chutné pekárenské a mäsové výrobky. „Veľmi pekne vám ďakujem za to, že vnímate potreby jednorodičov a že sa im snažíte porozumieť a pomôcť. Vašu podporu si nesmierne vážim,“ odkázala projektu CHLEBODARCA pani Michaela.