1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 5. ročník
  5. Keď je osamelým rodičom stará mama

Keď je osamelým rodičom stará mama

Apríl 2023, Žilina. Nie všetky deti majú šťastie na milujúcich a oddaných rodičov. Vždy je však šťastím, ak sa o ne s láskou postarajú aspoň ich starí rodičia. Taký je aj príbeh pani Jarmily.


Štrnásťročný Dávid a sedemročná Viktória vyrastajú v netypickej rodine. Už päť rokov ich vychováva stará mama Jarmila (62), ktorej boli súdom zverení do náhradnej starostlivosti. Hoci je už Jarmila na dôchodku, vďaka deťom ostáva aktívna. Jej vnučka je zdravá a zvedavá malá slečna, ktorá sa rada bicykluje a sníva o kariéry zubárky. Starší vnuk má zdravotné ťažkosti a iné potreby ako bežné deti, preto navštevuje špeciálnu základnú školu. Aj on už však má predstavu o svojej budúcnosti – rád by sa stal hasičom či policajtom. Rodina spolu býva v dvojizbovom mestskom byte, no voľný čas radi trávia v prírode, na príjemných prechádzkach po čerstvom vzduchu. Vďaka Jarmilinej opatere Dávidovi ani Viktórii nič nechýba. Dôraz kladie stará mama najmä na vzdelanie, preto sa s deťmi pravidelne učí a tie v škole prospievajú dobre.


Žilinčanka by však, aj vzhľadom na svoj vek, privítala viac času na seba a vlastnú realizáciu. Niekedy je pre ňu náročné nájsť silu na výchovu vnúčat a pociťuje únavu. Aktívne preto hľadá riešenia, ako tento stav zlepšiť. Uvažuje napríklad o kúpe auta, ktoré by výrazne skrátilo čas dojazdu na pravidelné Dávidove psychoterapeutické sedenia, ale premýšľala už aj o výpomoci s deťmi, keď práve nie je doma. Totiž, zo starobného dôchodku by Jarmila seba a dve deti nedokázala finančne zabezpečiť, a tak na polovičný úväzok stále chodí do práce. Dôležitú súčasť rodinného rozpočtu tiež predstavujú príspevky a výživné na deti.


Pani Jarmile teraz podáva pomocnú ruku CHLEBODARCA fungujúci pod záštitou o. z. BILLA ľuďom. Ide o jedinečný slovenský projekt, ktorý svoju podporu cieli výhradne na jednorodičov v núdzi. CHLEBODARCA Jarmile na jeden rok venuje potravinovú BILLA kartu, vďaka ktorej bude mať zabezpečené nákupy v predajniach BILLA. V spolupráci s n. o. JEDEN RODIČ projekt tejto rodine poskytne aj komplexnú odbornú pomoc vrátane kariérneho, sociálneho, právneho či ekonomického poradenstva, životného koučingu, ako aj služieb psychológa. Vďaka tomu sa táto osamelá stará mama zorientuje vo svojich možnostiach a pre svoje vnúčatá bude ľahšie vedieť zabezpečiť všetko, čo na svoj rozvoj potrebujú. Rodinu zo Žiliny okrem toho podporia aj partneri CHLEBODARCU, spoločnosti Penam a Berto – postarajú sa o prísun pekárenských a mäsových výrobkov. „Veľmi pekne ďakujeme BILLA aj n.o. JEDEN RODIČ za pomoc a podporu, úprimne si to vážime. Deti mali veľkú radosť. Vďaka vám máme ďalšie dôvody na úsmev,“ odkázala projektu CHLEBODARCA pani Jarmila.