1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 5. ročník
  5. Verí, že sa v krízovom centre odrazí od dna

Verí, že sa v krízovom centre odrazí od dna

Júl 2023, Bzenov. Bývať s dvomi malými deťmi v krízovom centre nie je život, ktorý by človek plánoval. Pani Ivana však už teraz vie, že je to len nepriaznivé obdobie, ktoré raz pominie.


Po rozvode s partnerom ostala Ivana z východného Slovenska sama na dve malé deti – dcérku Mišku a synčeka Riška. Odlúčenie rodičov deti vôbec neniesli dobre, preto pre ne Ivana musela vyhľadať psychologickú pomoc. Osamelá mama má okrem týchto detí ešte jedného syna, ktorý však žije so svojím otcom a s ktorým sa Ivana nie vlastnou vinou nestretáva. Po rozchode sa osamelá mama vrátila do rodičovského bytu, no kvôli rodinným konfliktom z neho aj s dvomi deťmi odišla. Teraz bývajú v krízovom centre v Prešove. Hoci spočiatku si na nové podmienky zvykali ťažko, dnes už je situácia stabilizovaná.


Jedným z hlavných problémov sú pre túto neúplnú rodinu financie. Popri rodičovskej dovolenke si Ivana privyrába na aktivačných prácach, predtým pracovala aj v obchode. Na kompletné zabezpečenie dvoch detí, a rovnako na výživné pre tretie dieťa, to ale nestačí. Pani Ivane často chýbajú peniaze na základné veci, preto si ich požičiava od mamy. Vie však, že to nie je dlhodobo udržateľné riešenie. Osamelá mama dúfa, že budúcnosť prinesie do života jej rodiny slnko. Snaží sa zamestnať aspoň na čiastočný úväzok, aby deťom poskytla všetko, čo potrebujú. Silu ísť vpred dávajú osamelej mame práve Miška a Riško – vedia jej vykúzliť úsmev na tvári a rozveseliť ju, dcéra už dokáže porozumieť tomu čo sa okolo nich deje. Aj po zlej skúsenosti s mužmi Ivana stále verí v lásku a v to, že jej raz do života vstúpi nový muž, vzor pre jej deti.


V neľahkej situácii sa pani Ivana môže spoľahnúť na pomoc projektu CHLEBODARCA, ktorý podporuje jednorodičov v núdzi. Projekt rodine na jeden rok venuje potravinovú BILLA kartu, vďaka ktorej budú mať každý mesiac zabezpečené nákupy v predajniach BILLA. V spolupráci s n. o. JEDEN RODIČ projekt osamelej mame poskytne na 12 mesiacov aj komplexnú odbornú pomoc vrátane kariérneho a ekonomického poradenstva, právnej a sociálnej pomoci, ako aj služieb psychológa a životného kouča. Ivana je otvorená novým možnostiam a výzvam, preto jej takáto bezplatná podpora pomôže pohnúť sa z miesta a dostať svoju rodinu z krízového centra. Mamu a jej deti okrem toho podporia partneri CHLEBODARCU, spoločnosti Penam a Berto – postarajú sa o prísun kvalitných pekárenských a mäsových produktov. „Život nás jednorodičov je veľmi náročný. Sme na všetko sami, od nakupovania potravín až po starostlivosť o deti. V nikom nemáme oporu. Projekt CHLEBODARCA veľmi pomohol mojej priateľke, preto verím, že sa na vlastné nohy pomôžete postaviť aj mne. Ďakujem vám,“ vyjadrila sa pani Ivana.