1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 5. ročník
  5. Spomienka na syna jej dáva silu ísť ďalej

Spomienka na syna jej dáva silu ísť ďalej

Júl 2023, Nová Baňa. Pani Adriana sa dlhé roky a celkom sama starala o syna s ťažkým zdravotným znevýhodnením. Ten svojej chorobe pred niekoľkými mesiacmi, žiaľ, podľahol, no jeho najbližší ho budú v srdci nosiť už navždy.


Pani Adriana zo stredného Slovenska to v živote nemá „na ružiach ustlané“. Pred 17 rokmi sa jej narodil synček s detskou mozgovou obrnou. Hoci jej vtedajšia situácia bola veľmi náročná, mohla sa aspoň oprieť o partnera, otca svojho syna. To sa však zmenilo, keď Adriana otehotnela po druhýkrát. S partnerom sa rozišli, vzťah nevydržal a ona tak ostala sama na všetko, najmä na starostlivosť o 6-ročného zdravotne znevýhodneného syna a aj na novonarodenú dcérku. Chlapec svoj boj prehral na jar tohto roka, no láska jeho mamy k nemu nezomrie nikdy.


Pani Adriana a jej 11-ročná dcéra Terezka dnes bývajú v mestskom nájomnom byte. Mladú slečnu baví jazdenie na koni a hipoterapia, no kvôli chýbajúcim financiám si takéto záľuby rodina nemôže dovoliť. Mama je momentálne na úrade práce a nemá nárok ani na dávku v nezamestnanosti – s dcérou tak musí vyžiť zo sumy 340 eur mesačne. Hoci je Adriana vysokoškolsky vzdelaná, kvôli dlhým rokom nepretržitej starostlivosti o chorého syna je teraz pre ňu náročné začleniť sa do pracovného procesu. Túto situáciu sa však snaží zmeniť – učiteľstvo literatúry a ruského jazyka, ktoré vyštudovala, by si chcela rozšíriť o ďalšiu špecializáciu. Verí, že keď sa zamestná, život sa jej aj jej dcére zmení k lepšiemu.


Pani Adriane teraz podáva pomocnú ruku CHLEBODARCA fungujúci pod záštitou o. z. BILLA ľuďom. Ide o unikátny slovenský projekt, ktorý svoju podporu cieli výhradne na jednorodičov v núdzi. CHLEBODARCA Adriane na jeden rok venuje potravinovú BILLA kartu, vďaka ktorej bude mať zabezpečené nákupy v predajniach BILLA. V spolupráci s n. o. JEDEN RODIČ projekt tejto rodine poskytne aj komplexnú odbornú pomoc vrátane kariérneho, sociálneho, právneho či ekonomického poradenstva, životného koučingu, ako aj služieb psychológa. Vďaka tomu sa táto osamelá mama zorientuje vo svojich možnostiach a pre svoju dcéru Terezku bude ľahšie vedieť zabezpečiť všetko, čo na svoj rozvoj potrebuje. Rodinu z Novej Bane okrem toho podporia aj partneri projektu, spoločnosti Penam a Berto – postarajú sa o prísun pekárenských a mäsových výrobkov. „CHLEBODARCA je veľmi pekný projekt. Teším sa, že na osamelých rodičov sa už myslí aj na Slovensku. Ďakujem vám za všetku pomoc a verím, že sa aj vďaka vám dostaneme z najhoršieho, “ odkázala projektu pani Adriana.