1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 4. ročník
  5. Svojim deťom túži dať skutočný domov

Svojim deťom túži dať skutočný domov

Jún 2022, Prešov. Pani Anna, osamelá mama troch detí, má v živote iba jedno želanie: aby jej ratolestiam nič nechýbalo. Hoci sa o to snaží zo všetkých síl, do šťastného konca ju ešte čaká veľa práce.


Ako v prípade mnohých ďalších jednorodičovských domácností, aj pani Anna z východného Slovenska sa osamelou mamou stala po rozvode s manželom. O dcéru Kristínku (15) a synov Paľka (11) a Peťka (6) sa sama stará už päť rokov. Deti sú športovo založené – baví ich korčuľovanie, bicyklovanie, kolobežkovanie; chlapci si radi zahrajú aj futbal. Kristínka sa ako budúca deviatačka už zamýšľa nad budúcnosťou, ťahá ju to k povolaniu kaderníčky. Všetci spolu bývajú v prešovskom útulku pre rodiny. Otec sa o deti nezaujíma ani na neprispieva finančne.


Vlastné bývanie si pani Anna nemôže dovoliť. Hoci je v susednom meste zamestnaná ako upratovačka, jej mzda, ani spolu s náhradným výživným a prídavkami na deti, nestačí na komfortné zabezpečenie celej rodiny. Mesačné výdavky predstavujú asi 700 eur, no príjmy sú o niekoľko desiatok eur nižšie. Okrem potravín, drogérie, oblečenia či liekov spláca pani Anna aj exekúciu. Najväčšou záťažou je pre ňu vždy začiatok školského roka, keď musí deťom zadovážiť školské pomôcky a uhradiť rôzne poplatky. Napriek náročnej situácii sa osamelá mama o svoje deti stará najlepšie, ako vie a za žiadnu cenu nepripustí, aby museli vyrastať v detskom domove ako ona. Oporu má pani Anna, našťastie, v sociálnych pracovníkoch v krízovom centre.

Tejto neúplnej rodine teraz pomôže aj projekt CHLEBODARCA pod záštitou o. z. BILLA ľuďom. Na 12 mesiacov im venuje potravinovú BILLA kartu, ktorá výrazne zníži náklady za nákupy. V spolupráci s n. o. JEDEN RODIČ projekt tiež usmerní pani Annu, aby dokázala vyriešiť svoju zložitú životnú situáciu – na jeden rok jej poskytne sociálne, ekonomické, kariérne, právne či psychologické poradenstvo. Spoločnosti Penam a Berto, partneri CHLEBODARCU, zas rodinu zabezpečia chutnými pekárenskými a mäsovými výrobkami. „Mojou najväčšou túžbou je odísť z krízového centra a dať mojim deťom všetko, čo potrebujú. Ak sa mi to podarí, budem veľmi šťastná. Som pripravená zmeniť svoj život a nechám si od vás poradiť, ako na to. Ďakujem vám za všetko, čo pre nás robíte,“ poďakovala projektu CHLEBODARCA pani Anna.