1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 4. ročník
  5. Sama na deti aj na exmanželove dlhy

Sama na deti aj na exmanželove dlhy

Banská Bystrica, marec 2022. Byť pre svoje deti mamou i otcom zároveň je nesmierne náročné, obzvlášť v situácii, ak človek dopláca aj na chyby bývalého partnera. Svoje o tom vie 37-ročná osamelá mama Petra.


Pani Petra z Banskej Bystrice sa o svoje dve ratolesti, Lenku (5) a Ferka (4), stará najlepšie, ako vie. Keďže s otcom detí už netvorí pár, zodpovednosť za výchovu detí, ako aj starostlivosť o domácnosť a všetko ostatné, je výlučne na jej pleciach. Hoci má Petra stále zamestnanie v špedičnej firme, mesačný príjem rodiny výrazne znižujú mamine časté „OČR-ky“. Obidve deti totiž navštevujú materskú školu a od malých spolužiakov si pravidelne nosia domov rôzne virózy a respiračné choroby. S deťmi je tak Petra doma každý mesiac, čo negatívne ovplyvňuje jej mzdu. Rodina žije od výplaty do výplaty a po zaplatení nájmu za 2-izbový byt a ďalších nevyhnutných výdavkov si nemôže dovoliť nič navyše.


Nelichotivú finančnú situáciu zhoršujú aj dlhy bývalého partnera, ktoré pani Petra nedokáže splácať. Dlžná suma 23 000 eur preto bude onedlho vymáhaná exekútorom. Z času na čas sa navyše stane situácia, že Petrin exmanžel nepošle na deti výživné – osamelá mama je vtedy nútená si peniaze požičiavať. Právom sa obáva budúcnosti, no je odhodlaná svoj život zmeniť k lepšiemu.

V tom pani Petre a jej deťom pomôže projekt CHLEBODARCA. Nákupy potravín zabezpečí pre rodinu BILLA karta, ktorú budú mať k dispozícii celý jeden rok. V spolupráci s n. o. JEDEN RODIČ bude projekt rovnako na 12 mesiacov poskytovať pani Petre psychologické, sociálne, ekonomické aj kariérne poradenstvo, aby si vedela nájsť lepšie platenú prácu či zabezpečiť vedľajší príjem. Rodinu tiež podporia partneri CHLEBODARCU, spoločnosti Penam a Berto, ktoré jej poskytnú prísun pekárenských a mäsových výrobkov. „Ďakujem za všetko, čo pre mňa robíte, veľmi mi to pomôže. Som zo srdca rada, že existujú projekty, ako je CHLEBODARCA,“ povedala pani Petra.