1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 4. ročník
  5. S deťmi skončila v krízovom centre

S deťmi skončila v krízovom centre

Prešov, apríl 2022. Azda každý by chcel žiť v rodine, kde sú pohoda a láska neoddeliteľnými spoločníkmi. Že sa v tomto šťastie usmeje aj na ňu, verí pani Lenka, ktorá má skúsenosti s násilným expartnerom.


Lenka z východného Slovenska nemá v živote „na ružiach ustlané“. Keď sa na prahu dospelosti spoznala so svojím exmanželom, nemohla tušiť, že sa od neho dočká iba trápenia a psychického i fyzického násilia. Pred dvomi rokmi našla silu partnera opustiť a odvtedy je jej domovom krízové centrum. Najskôr bývala v dome sociálnych služieb v malej obci v okrese Sobrance, a pred deviatimi mesiacmi sa jej bydliskom stalo krízové centrum v Prešove. Býva v ňom spolu s dcérkou Danielou Máriou (14) a synčekom Stankom (7). Okrem nich je Lenka mamou ďalších troch detí – dvoch maloletých, ktoré sú zverené do starostlivosti ich otcov a jednej dospelej, už samostatnej dcéry. Stanko a Daniela Mária majú so svojimi otcami pomerne dobré vzťahy, navštevujú sa cez víkendy či počas prázdnin.


Hoci takmer 23 rokov pani Lenka nepracovala, po presťahovaní sa do Prešova sa zamestnala na trvalý úväzok v miestnej práčovni. Prácu si veľmi váži a je za ňu vďačná, pretože ako nezamestnaná by bola odkázaná iba na štátnu dávku v hmotnej núdzi a rodinné prídavky. S deťmi žijú skromne, vystačia si s málom. V ťažkých chvíľach sa Lenka obracia na dobrú kamarátku z detstva. S oblečením pre deti a ďalšími užitočnými vecami jej zas pomáhajú sestry žijúce na strednom Slovensku.

Pomocnú ruku teraz pani Lenke podáva aj projekt CHLEBODARCA pod záštitou o. z. BILLA ľuďom. Na celý jeden rok jej projekt venuje potravinovú BILLA kartu, vďaka ktorej bude mať rodina zabezpečené nákupy v predajniach BILLA. V spolupráci s n. o. JEDEN RODIČ bude pani Lenke na dvanásť mesiacov poskytnutá aj komplexná pomoc, aby sa dokázala postaviť na vlastné nohy a časom odísť z krízového centra. Využiť môže služby sociálneho pracovníka, životného kouča, ale aj ekonomického a kariérneho poradcu. Keďže Lenka má za sebou množstvo nepekných zážitkov, s ktorými sa potrebuje natrvalo vysporiadať, CHLEBODARCA jej zabezpečí aj psychologickú pomoc. Neúplnú rodinu okrem toho podporia aj partneri projektu, spoločnosti Penam a Berto, ktoré jej zabezpečia prísun pekárenských a mäsových výrobkov. „Dojalo ma, že ste sa rozhodli pomôcť práve mne, je to ako zázrak z neba. V súčasnej situácii, keď všetko dražie, mi vaša nákupná karta veľmi pomôže,“ ďakuje projektu CHLEBODARCA pani Lenka.