1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 4. ročník
  5. Rodinu rozbili hazardné hry

Rodinu rozbili hazardné hry

Bratislava, apríl 2022. Závislosti sú zdrojom nezhôd v nejednej slovenskej domácnosti. Svoje o tom vie aj pani Nikoleta, ktorej expartner podľahol hazardným hrám.


Nikoleta z Bratislavy sa o svojho 6-ročného syna Paťka stará celkom sama. Bývajú spolu v prenajatej petržalskej garsónke, ktorá je im už dlhší čas malá, no lepšie bývanie si z Nikoletinho platu nemôžu dovoliť. Hoci je mama vysokoškolsky vzdelaná, pracuje ako pomocná kuchárka v školskej jedálni – pre mnohých zamestnávateľov totiž ako jednorodič predstavuje riziko. Rodina s peniazmi vychádza „natesno“ a problémy má najmä s neočakávanými výdavkami; Paťkovi by sa napríklad zišiel notebook do školy. Osamelá mama má čo robiť, aby skĺbila pracovné povinnosti so starostlivosťou o syna, ako aj s udržiavaním chodu domácnosti. 


Nikoletin vzťah s Paťkovým otcom zničili hazardné hry. Jej expartner bol od hazardu závislý, čo vyústilo do veľkých finančných problémov. Rodina musela predať byt a vznikli aj ďalšie dlhy, ktorých splácanie ostalo zväčša na pleciach pani Nikolety. Keďže s podlžnosťami sa borila niekoľko rokov, úplne vyčerpala svoje peňažné rezervy. Tento rok sa jej, našťastie, podarilo všetky dlhy vyrovnať. Náročná životná situácia a neustále obavy o budúcnosť si však vypýtali svoju daň – Nikolete diagnostikovali celiakiu a Paťko musel začať navštevovať psychológa.


V zložitej životnej situácii pomôže tejto neúplnej rodine projekt CHLEBODARCA. Ten im na jeden rok venuje potravinovú BILLA kartu, ktorá pomôže odľahčiť rodinný rozpočet. V spolupráci s n. o. JEDEN RODIČ projekt pani Nikolete poskytne aj odbornú pomoc vrátane kariérneho a ekonomického poradenstva, životného koučingu, sociálnej pomoci, ako aj služieb psychológa. Osamelú mamu so synom okrem toho podporia aj partneri CHLEBODARCU, spoločnosti Penam a Berto – postarajú sa o pravidelný prísun chutných pekárenských a mäsových výrobkov. „Po tom všetkom, čo sme si s Paťkom prežili, je pre mňa neuveriteľná radosť, že sa o nás niekto zaujíma. Tlak zodpovednosti a povinností cítim zo všetkých strán, takže vaša pomoc mi to v živote veľmi uľahčí,“ odkázala projektu CHLEBODARCA dojatá pani Nikoleta.