1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 4. ročník
  5. Chuť žiť jej dodáva synov úsmev

Chuť žiť jej dodáva synov úsmev

August 2022, Licince. Pani Janka (43) vie, že život nie je jednoduchý. Okrem toho, že sa o svojho syna stará celkom sama, bojovať musí aj s jeho nevyliečiteľným ochorením.


Keď pred rokmi bývala pani Janka v Česku, zdalo sa, že je všetko v poriadku. Mala tam stabilnú prácu a s partnerom očakávali príchod svojho prvého dieťatka. Situácia sa však  zmenila. Partner pani Janku ešte počas tehotenstva opustil. Stres sa podpísal na zdraví oboch, ona začala mať v siedmom mesiaci komplikácie a synček sa narodil predčasne. Dnes má Damián už 8 rokov.  Narodil sa s vážnou diagnózou: detská mozgová obrna. Keďže Damián je imobilný a na mamu odkázaný vo dne i v noci, pani Janka sa nemôže zamestnať a teda ani prinášať do rodiny taký finančný príjem, aký by rodina potrebovala. Mama so synom žijú zo štátnych príspevkov, ktoré spolu predstavujú sumu približne 730 eur mesačne. Po uhradení všetkých výdavkov im na potraviny ostane asi 100 eur. S výživným od Damiánovho otca pani Janka počítať nemôže, pretože o syna sa nijako nezaujíma.


Neúplná rodina momentálne býva na Slovensku, v dome Jankinho brata v Licinciach, kde majú plnohodnotne zariadenú zadnú časť domu. Brat Janke pomáhal aj finančne, no pred niekoľkými mesiacmi prišiel kvôli zdravotným ťažkostiam o zamestnanie. Osamelá mama sa už nemôže spoľahnúť ani na svojho otca, ktorý zvykol pomáhať s vnukom – prednedávnom žiaľ zomrel.

Damián napriek svojej diagnóze, detskej mozgovej obrne, chodí trikrát do týždňa do miestnej základnej školy a má individuálny študijný plán. Mama Janka navštevuje so synom neurologickú, ortopedickú aj očnú ambulanciu a niekoľkokrát ročne by Damián mal absolvovať aj rehabilitácie v Piešťanoch, no aktuálne na ne nemá peniaze. Napriek všetkému Janka nestráca nádej a teší sa z každého Damiánovho pokroku. Neúplnej rodine z Liciniec teraz pomôže projekt CHLEBODARCA pod záštitou o. z. BILLA ľuďom. Na 12 mesiacov im venuje potravinovú BILLA kartu, ktorá výrazne zníži náklady za nákupy a prefinancuje odbornú pomoc v spolupráci s n. o. JEDEN RODIČ. 


Pani Janka využije sociálne, ekonomické, kariérne, právne či psychologické poradenstvo a životný koučing. Spoločnosti Penam a Berto, partneri CHLEBODARCU, zas rodinu zabezpečia chutnými pekárenskými a mäsovými výrobkami. „Celému tímu spoločnosti BILLA, o. z. BILLA ľuďom a n. o. JEDEN RODIČ veľmi pekne ďakujem za nezištnú pomoc. Som rada, že ste si nás vybrali do vášho ročného programu. Verím, že sa aj vďaka vám postavíme na vlastné nohy,“ povedala pani Janka.