1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 4. ročník
  5. Pre svoje deti musí zostať silná

Pre svoje deti musí zostať silná

December 2022, Krakovany. Pani Zdenka prišla na jeseň tohto roka o dlhoročného partnera. Hoci prežíva náročné obdobie, zmysel a chuť ísť v živote ďalej jej dávajú dvaja malí synovia.


Keď manželovi pani Zdenky zistili počas tohto roka závažné ochorenie, rodina dúfala, že po nasadenej liečbe všetko dobre dopadne. Manžel však po niekoľkých mesiacoch svoj boj prehral a Zdenka ostala so svojimi dvomi synmi, Samuelom a Dávidom, sama. Ostali aj bez strechy nad hlavou, prichýlil ich svokor.  Zdena toto riešenie vidí ako dočasné. Keďže deti sú ešte malé – majú 5 rokov
a 4 roky –, na svoju mamu sú veľmi naviazané. Hoci aj na nich sa podpísala strata otca, sú to typické deti – rady šantia, skladajú si puzzle, hrajú futbal a s mamou čítajú detské knižky.


V tejto jednorodičovskej rodine je problémov viac. Jedným z tých urgentných sú pre Zdenku financie, pretože kvôli nevyrovnaným manželovým dlhom voči štátu nemá rodina nárok na vdovský dôchodok ani sirotské dôchodky pre deti. Rodina tak žije len z dávky v hmotnej núdzi a detských prídavkov. Osamelá mama je momentálne nezamestnaná, popri starostlivosti o deti a dedka, nemá ani šancu zatiaľ zamestnať sa. Ale keď synovia podrastú, má v pláne zamestnať sa na plný úväzok a priniesť do rodiny finančnú stabilitu. Napriek nepriaznivým okolnostiam, ktoré ju v živote postretli, Zdenka verí, že z tejto situácie existuje cesta von.


Postaviť sa na vlastné nohy, a vyrovnať sa so stratou manžela a otca, pomôže tejto rodine projekt CHLEBODARCA pod záštitou o. z. BILLA ľuďom. Na celý jeden rok projekt rodine venuje potravinovú BILLA kartu, vďaka ktorej budú mať zabezpečené nákupy v predajniach BILLA. V spolupráci s n. o. JEDEN RODIČ bude pani Zdenke na dvanásť mesiacov poskytnutá aj komplexná odborná pomoc. Osamelá mama využije služby psychológa a životného kouča, ktorý jej pomôže s momentálne naštrbenou duševnou rovnováhou. Sociálne, právne, kariérne a ekonomické poradenstvo zas Zdenku zorientuje v možnostiach, ktoré rodina má, a nastaví plán ako nadobudnúť financie. Mamu a jej dvoch synov okrem toho podporia aj partneri projektu, spoločnosti Penam a Berto – zabezpečia im prísun pekárenských a mäsových výrobkov. „Je krásne, že osudy jednorodičov vám nie sú ľahostajné. Beriem to ako veľké gesto pomoci, pretože v minulosti boli takíto rodičia v núdzi odkázaní iba na pomoc štátu, ktorá nebola dostačujúca. Veľmi si vážim, čo pre mňa a mojich synov robíte. Prajem vám veľa zdravia a úspechov v tejto dôležitej práci,“ poďakovala projektu CHLEBODARCA pani Zdenka.