1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 4. ročník
  5. Po smrti manžela sa odmietla vzdať

Po smrti manžela sa odmietla vzdať

Júl 2022, Šarišské Michaľany. Ak človek príde o dlhoročného partnera, je to rana, s ktorou sa vyrovnáva len ťažko. Svoje o tom vie pani Alena, ktorá ako vdova ostala sama na päť detí.


Manžel pani Aleny z východného Slovenska zomrel pred dvanástimi rokmi, v čase, keď mala ich najmladšia dcéra 1,5 roka. Najstaršie dieťa vtedy študovalo na vysokej škole a ďalšie tri zas chodili na základnú školu. Pre ovdovenú pani Alenu bolo náročné postarať sa celkom bez pomoci o všetky potreby svojich detí. O zabezpečenie príjmu sa však snažila najlepšie ako vedela. Aj vďaka jej obrovskému odhodlaniu vyrástli z detí slušní ľudia, tri z nich sú vysokoškolsky vzdelané.  


Pani Alena dnes býva v jednej domácnosti už iba s najmladšou, 13-ročnou dcérou, no jednoduchý život rozhodne nemajú. Pred niekoľkými mesiacmi sa presťahovali z Prešova do sociálneho jednoizbového bytu v Šarišských Michaľanoch, teda do neznámeho prostredia, v ktorom nemajú žiadnu rodinu ani priateľov. Na jar tohto roka navyše osamelá mama odišla z náročnej práce a odvtedy je na polovičnom invalidnom dôchodku. Ten spolu so sirotským a vdovským dôchodkom, ako aj s prídavkom na dieťa, predstavuje sumu asi 420 eur mesačne. Po zaplatení bývania, potravín, exekúcií a ďalších nevyhnutných vecí nezostávajú rodine žiadne peniaze nazvyš. Kvôli zhoršenému zdravotnému stavu sa pani Alena momentálne nevie zamestnať – trápi ju cukrovka a vysoký krvný tlak, užíva antidepresíva, navštevuje psychológa i psychiatra a nedávno jej zistili gynekologické ochorenie. Hoci v živote opäť prechádza ťažkým obdobím, nenecháva sa táto žena zlomiť. Verí, že si čoskoro bude môcť hľadať nové zamestnanie, ideálne prácu z domu alebo v chránenej dielni, aby pre seba i svoju dcéru zabezpečila finančný príjem.


Pomocnú ruku teraz pani Alene podáva aj projekt CHLEBODARCA pod záštitou o. z. BILLA ľuďom. Na celý jeden rok jej projekt venuje potravinovú BILLA kartu, vďaka ktorej bude mať rodina zabezpečené nákupy v predajniach BILLA. V spolupráci s n. o. JEDEN RODIČ bude pani Alene na dvanásť mesiacov poskytnutá aj komplexná pomoc. Využiť môže služby sociálneho pracovníka, životného kouča, ale aj ekonomického a kariérneho poradcu. Neúplnú rodinu okrem toho podporia aj partneri projektu, spoločnosti Penam a Berto, ktoré jej zabezpečia prísun pekárenských a mäsových výrobkov. „Rada by som mojej dcérke aj ostatným deťom poskytla všetko potrebné, veď človek sa nerodí na tento svet iba sám pre seba. Som presvedčená, že všetko sa dá zvládnuť a bude dobre, ale nateraz to nezvládam. Som preto veľmi vďačná za vašu pomoc,“ povedala pani Alena.