1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 4. ročník
  5. Keď je žena mamou aj otcom zároveň

Keď je žena mamou aj otcom zároveň

August 2022, Belá nad Cirochou. Pri príchode dieťaťa do rodiny sa z tejto správy zväčša tešia obaja rodičia. Pani Zuzana však mala so svojím expartnerom opačnú skúsenosť.


Zuzana z východného Slovenska sa s otcom svojho syna Dávida stretávala pred 16 rokmi. Idylka sa skončila, keď Zuzana zistila, že je tehotná – partner sa s ňou krátko nato rozišiel a príbuzenstvo s dieťaťom zapieral. Testy DNA, ktoré lekári realizovali po Dávidovom narodení, však otcovstvo potvrdili. Súd preto určil Zuzaninmu expartnerovi platiť na syna výživné vo výške 105 eur, čo muž aj dodnes robí, no inak sa o svoje dieťa nezaujíma. Avšak táto suma výživného nezodpovedá potrebám syna Dávida. Okrem výživného žije rodina zo Zuzaninho platu operátorky vo výrobe, ktorý predstavuje 600 eur, a z prídavku na dieťa vo výške 26 eur. Po uhradení všetkých nákladov im mesačne ostáva 130 eur.  


Zuzana a Dávid spolu bývajú v podnájme v Belej nad Cirochou. Dávid už nie je žiadne dieťa, ale pravý puberťák – od septembra nastúpil na strednú školu, kde sa plánuje vyučiť za automechanika. Okrem toho rád jazdí na bicykli, hrá sa počítačové hry, ale nemá problém mame vo všetkom pomôcť a napríklad poupratovať celý byt. So starostlivosťou o syna Zuzane občas pomáhajú aj jej rodičia. V ťažkých chvíľach sa osamelá mama obracia na Boha, viera jej dodáva životnú nádej.


Pomocnú ruku podáva pani Zuzane a jej synovi Dávidovi projekt CHLEBODARCA, pod záštitou o. z. BILLA ľuďom. Nákupy potravín zabezpečí pre túto rodinu BILLA karta, ktorú budú mať k dispozícii celý jeden rok. Rovnako prefinancuje odbornú pomoc, ktorú poskytne n. o. JEDEN RODIČ.  Pani Zuzana využije pomoc sociálneho, psychologického, ekonomického aj kariérneho poradenstva. Rodinu tiež podporia partneri CHLEBODARCU, spoločnosti Penam a Berto, ktoré jej poskytnú prísun pekárenských a mäsových výrobkov. „Vďaka vám cítim podporu a porozumenie, z čoho sa nesmierne teším. Chcela by som pre syna lepší život. Naučiť sa hospodáriť a odraziť sa od dna. Ďakujem vám z celého srdca, že ste sa rozhodli pomôcť práve mojej rodine. Prajem vám veľa úspechov pri pomoci ľuďom, ktorí to potrebujú,“ vyjadrila slová vďaky pani Zuzana.