1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 4. ročník
  5. Deti sa už neboja chodiť domov, Ivetka chce pre ne krajšiu budúcnosť

Deti sa už neboja chodiť domov, Ivetka chce pre ne krajšiu budúcnosť

Február, 2022. Košice. Pani Iveta sa stará o svoje tri deti. Napriek tomu, že sa rodina nachádza v náročnej situácii, bez tyrana, ktorý im ubližoval sa im žije ľahšie.


Vo chvíli ako sa Iveta z Košíc stala jednorodičkou, uzavrela traumatizujúcu kapitolu života pre seba, ale aj pre Jadranku 14 r., Gabriela 13 r. a Dianu Leu 11 r.. Otec detí rodinu každodenne týral krikom, fyzickým či psychickým násilím. V súčasnosti má zákaz priblížiť sa k rodine. Mamina Iveta si uvedomuje, že na jej deťoch minulosť zanechala stopy, no situácia sa postupne zlepšuje. Dcéry a syn sa už neboja chodiť domov, darí sa im v škole a naplno fungujú v kolektíve svojich vrstovníkov. V domácnosti pomáhajú adekvátne k ich veku. Jednotkárku Jadranku čakajú prijímacie skúšky na strednú školu.

Fungovanie jednorodičovskej rodiny z Košíc žiaľ zasiahla pandémia. Hotel, v ktorom pracovala pani Iveta ako chyžná bol ostatné mesiace zatvorený, čo spôsobilo, že rodina zostala bez príjmu. V neľahkej situácii pani Ivetu podporila kamarátka, dokonca zamestnávateľ ponúkol riešenie, ktoré jej čiastočne pomohlo. Vďaka uvoľneniu opatrení sa hotel, v ktorom osamelá mamina pracuje opäť otvoril pre hostí. Pani Iveta sa práce nebojí, naopak pri práci sa vraj psychicky zrelaxuje a zabudne na zlé veci. Pre svoje deti by navyše urobila všetko na svete. Rodina v súčasnosti žije v sociálnom byte. Jeden príjem pre štyri osoby však nie je dostačujúci, aj vzhľadom na to, že s rastúcimi deťmi rastú aj potreby – školské či životné.


Napriek všetkému majú Jadranka, Gabriel a Diana Lea veľké šťastie, lebo majú maminku, ktorej na nich veľmi záleží. Pani Iveta by veľmi chcela zvýšiť svoju finančnú gramotnosť a stabilizovať rodinné financie. Rada by využila aj kariérne poradenstvo pre vylepšenie rodinných príjmov.


Projekt CHLEBODARCA, pod záštitou o. z. BILLA ľuďom, sa rozhodol Košičanke Ivetke a jej trom deťom podať pomocnú ruku viacerými formami. Mesačný rozpočet im výrazne odľahčí potravinová BILLA karta, vďaka ktorej budú mať zabezpečené nákupy na jeden rok. Dlhodobú systematickú podporu preukáže aj partnerská organizácia JEDEN RODIČ – rodine poskytne služby psychológa, finančného poradcu a s Ivetou bude pracovať na jej rozvoji v rámci kariérneho poradenstva. Spoločnosti Penam a Berto zas pre rodinu zabezpečia prísun chutných pekárenských a mäsových výrobkov. „Ďakujem vám všetkým za to, že nám pomáhate. Som zaskočená a neviem, čo mám povedať, ešte mi takto nikto nepomohol,“ skonštatovala pani Iveta.