1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 4. ročník
  5. S bábätkom odišla od násilného partnera

S bábätkom odišla od násilného partnera

Júl 2022, Prešov. Pani Martina sa stala osamelou mamou, keď jej synček nemal ešte ani jeden mesiac. Inú možnosť však nemala – ostať vo vzťahu s nevyspytateľným násilníkom neprichádzalo do úvahy.


Pani Martina z Prešova zažíva jedno z najťažších období v živote. So svojím 9-mesačným synčekom Samkom býva v jednom byte spolu s mamou, sestrou a neterou, pretože jej vzťah stroskotal na agresívnom expartnerovi. Nezhody sa začali po narodení syna, keď partner Martine vyčítal, že bábätko plakáva, pričom od muža zažívala aj psychický nátlak. Keď ju však v jednu noc pred niekoľkými mesiacmi chcel vysťahovať z bytu a napadol ju aj fyzicky, definitívne sa rozhodla otca svojho dieťaťa opustiť.


Osamelá mama s malým synčekom aktuálne žijú zo sumy asi 550 eur mesačne, ktorú tvorí rodičovský príspevok, príspevok na dieťa a 150 eur od expartnera. Všetok tento príjem ide na základné veci, akými sú byt, potraviny, hygienické potreby, benzín, paušál za mobilný telefón, a nazvyš nezostáva vôbec nič. Kvôli nedostatku financií si pani Martina nemôže dovoliť vlastné bývanie, hoci by veľmi chcela. Zamestnať sa na plný úväzok pre ňu zatiaľ možné nie je, pretože syn je ešte veľmi malý. Našťastie je ale zdravý, vnímavý, zvedavý; bavia ho autíčka a interaktívne hračky.


V zložitej životnej situácii sa pani Martina môže spoľahnúť na pomoc projektu CHLEBODARCA. Ten jej na jeden rok venuje potravinovú BILLA kartu, vďaka ktorej bude mať zabezpečené nákupy v predajniach BILLA. V spolupráci s n. o. JEDEN RODIČ projekt tejto osamelej mame poskytne aj komplexnú odbornú pomoc vrátane kariérneho poradenstva, právnej a sociálnej pomoci, ako aj služieb psychológa. Neúplnú rodinu z Prešova okrem toho podporia aj partneri CHLEBODARCU, spoločnosti Penam a Berto – postarajú sa o prísun pekárenských a mäsových výrobkov. „Chcela by som sa dostať do stavu väčšieho vnútorného pokoja – bez strachu, návalov úzkosti a obáv o budúcnosť. Človek s takouto situáciou neráta a nie je veľa ľudí a organizácií, ktoré by pomáhali. Preto vám srdečne ďakujem za pomoc a podporu,“ odkázala projektu CHLEBODARCA pani Martina.