1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 4. ročník
  5. Na nevydarený vzťah s cudzincom dopláca nielen mama, ale aj syn

Na nevydarený vzťah s cudzincom dopláca nielen mama, ale aj syn

September 2022, Martin. Tretiak Eden sa narodil mame Slovenke a otcovi z Belgicka. Hoci vyrastanie v multikultúrnej rodine mu mohlo dať do života veľa, jeho otec oňho nejaví žiadny záujem.


Pani Martina vie, aké je byť osamelou mamou, ktorá zostala na všetko sama. Zo stroskotaného vzťahu s expartnerom z Belgicka má dnes už 8-ročného syna Edena, s ktorým býva v prenajatom 2-izbovom byte v Martine. Do Edenových dvoch rokov žili v Belgicku, no Martina potom definitívne pochopila, že ostávať v cudzej krajine nemá význam. S Edenovým otcom sa rozišla kvôli dlhodobým konfliktom a partnerovej apatii, a odvtedy muž o svojho syna neprejavuje záujem. Od roku 2019 na dieťa dokonca neplatí ani výživné. To že chlapec nemá v živote žiadny mužský vzor, osamelú mamu trápi.


Najväčším problémom sú v tejto neúplnej rodine financie. Pani Martina pracuje v Edenovej základnej škole ako pedagogická asistentka. Hoci do domácnosti mesačne prinesie 815 eur, táto suma nepokrýva všetky výdavky. Osamelá mama má totiž dlhy, ktoré vznikli v čase, keď sa snažila zabezpečiť pre seba a svojho syna súčasnú strechu nad hlavou. Okrem toho si vzala dva hypotekárne úvery, aby sa koncom roka 2023 mohla s Edenom presťahovať do vlastného – 2-izbového bytu v plánovej výstavbe. Záväzky voči banke, mame a kolegyni spláca pani Martina poctivo mesiac čo mesiac, až sa dostala do situácie, že jej nezvyšuje na potraviny. Obavy z budúcnosti ju sprevádzajú každý deň, ale veľkou oporou je pre ňu viera v Boha, rodina a blízki.


V neľahkej životnej situácii pomôže pani Martine aj o. z. BILLA ľuďom, a to prostredníctvom svojho projektu CHLEBODARCA. Finančnú situáciu rodine výrazne uľahčí potravinová karta, vďaka ktorej bude mať na jeden rok zabezpečené nákupy v sieti supermarketov BILLA. V spolupráci s n. o. JEDEN RODIČ projekt pani Martine na 12 mesiacov poskytne aj komplexnú odbornú pomoc, vrátane životného koučingu, ekonomického a sociálneho poradenstva či služieb psychológa a právnika. Rodinu tiež podporia partneri CHLEBODARCU, spoločnosti Penam a Berto, ktoré jej poskytnú prísun pekárenských a mäsových výrobkov. „So synom sa momentálne nachádzame v náročnej situácii, preto si nesmierne vážim vašu pomoc. Nákupná karta na potraviny mi veľmi uľahčí život. Aj vďaka vám môžem Edenovi odkladať na bicykel, hoci aj starší, inak by som si ho nemohla dovoliť. Ďakujem vám,“ odkázala projektu CHLEBODARCA pani Martina.