1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 4. ročník
  5. Na choré dieťa ostala sama, životom sa však nenecháva zlomiť

Na choré dieťa ostala sama, životom sa však nenecháva zlomiť

December 2022, Spišská Belá. Keď sa do rodiny narodí bábätko s vážnymi zdravotnými problémami, nie každý rodič dokáže ustáť náročnú situáciu a odíde. Partner, ktorý sa o dieťa zostane bez pomoci starať, sa vo všetkom musí snažiť dvakrát viac.


Pani Beáta spod Tatier je každodenná hrdinka, ktorá všetok svoj čas a energiu venuje synovi Lukovi. Hoci chlapec je druhákom na základnej škole, na vyučovaní netrávi viac ako dve či tri hodiny denne. Dôvodom sú jeho závažné zdravotné problémy, pre ktoré má napríklad oneskorený psychomotorický vývoj a v žalúdku zavedenú sondu na príjem stravy. Napriek diagnózam je Luka veľmi vnímavý voči okoliu – obľubuje prírodu a záhradu svojich starých rodičov, rád trávi čas s inými deťmi, ale baví ho aj bicyklovanie či hra s komiksovými hrdinami. Pani Beáta o synovi hovorí, že je to veľký bojovník. 


Lukov otec má podľa Beátiných slov svoje dieťa rád, prispieva naň aj finančne, ale kvôli náročnej starostlivosti už s rodinou niekoľko rokov nedokáže žiť v jednej domácnosti. Osamelá mama tak všetko nesie iba na vlastných pleciach, čo ju psychicky vyčerpáva. „Keďže som s Lukom doma a poberám opatrovateľský príspevok, nežijem normálnym životom – všetko sa krúti iba okolo chorého synčeka. Som z toho unavená. Luka je však pre mňa všetkým a veľmi sa teším z každého jeho pokroku,“ hovorí pani Beáta. V náročnej životnej situácii jej pomáhajú aj rodičia, na ktorých nedá dopustiť.


Do budúcna by Beáta rada našla spôsob, ako finančne zabezpečiť nákladné rehabilitácie pre syna, no rieši aj to, ako by vedela získať nejaký čas pre seba. Je preto veľmi vďačná projektu CHLEBODARCA, ktorý jej podáva pomocnú ruku. Projekt tejto rodine na 12 mesiacov venuje potravinovú BILLA kartu, ktorá výrazne zníži náklady za nákupy. V spolupráci s n. o. JEDEN RODIČ CHLEBODARCA tiež usmerní pani Beátu, aby sa v živote dokázala pohnúť tým správnym smerom – na jeden rok jej poskytne sociálne, ekonomické, kariérne, právne aj psychologické poradenstvo, či životný koučing. Spoločnosti Penam a Berto, partneri CHLEBODARCU, zas rodinu zabezpečia chutnými pekárenskými a mäsovými výrobkami. „Veľmi vám ďakujem za pomoc. Chcela by som byť silnejšia a viac sa usmievať. Verím, že aj vďaka vám sa mi to podarí,“ povedala pani Beáta.