1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 4. ročník
  5. Na všetko sama v chudobnom regióne

Na všetko sama v chudobnom regióne

Trebišov, január 2022. Pani Alexandra má dve deti, o ktoré sa stará bez pomoci partnera. Keďže pracuje za minimálnu mzdu, rodina pociťuje nedostatok financií.


Peniaze sú azda najväčším problémom v slovenských jednorodičovských domácnostiach. Inak to nie je ani v rodine pani Alexandry z južného Zemplína, ktorá ostala sama na dve deti. S exmanželom sa rozviedla pred šiestimi rokmi, a odvtedy sa otec o syna a dcéru nezaujíma ani na nich neplatí výživné. Jakubko a Kristínka sú už väčší, majú 10 a 12 rokov, a na rodinu bez otca si zvykli. Spomienky na neho pomaly blednú a sami hovoria, že je im takto lepšie. Spolu s mamou a babkou bývajú v jednoizbovom byte. Vlastný, a najmä väčší byt si neúplná rodina nemôže dovoliť.


Hoci má pani Alexandra ukončené vysokoškolské vzdelanie, v regióne s nedostatkom pracovných príležitostí sa zamestnala ako masérka za minimálnu mzdu. V práci je často aj do večera, a skĺbiť rodinu s ďalšími povinnosťami je pre ňu náročné. Okrem Alexandrinho platu tvoria rodinný rozpočet aj prídavky na deti a náhradné výživné, ktoré poskytuje štát. Osamelá mama by si rada zvýšila kvalifikáciu a zohnala si tiež prácu z domu, aby si rodina prilepšila. Aj keď Alexandra nemá žiadne dlhy a zvláda uhrádzať povinné mesačné výdavky, nazvyš nezostávajú žiadne financie. Deti preto trpia materiálnou depriváciou, čo sa prejavuje aj na ich vzťahoch s rovesníkmi. Napriek nelichotivej rodinnej situácii sa pani Alexandra pozerá vpred a verí, že raz bude lepšie. Keďže dobre vie, aké to je, keď je človek na všetko sám, ako dobrovoľníčka pomáha iným, ktorí svoj život nezvládajú. Keď je to potrebné, svojej dcére a vnúčatám rada vypomáha aj láskyplná babka.


Rodine Trebišovčanky Alexandry teraz podáva pomocnú ruku aj projekt CHLEBODARCA pod záštitou o. z. BILLA ľuďom. Mesačný rozpočet im výrazne odľahčí potravinová BILLA karta, vďaka ktorej budú mať zabezpečené nákupy na jeden rok. Dlhodobú podporu preukáže aj partnerská organizácia JEDEN RODIČ – rodine poskytne služby psychológa, poradí aj s nastavením financií a s pani Alexandrou bude pracovať na rozvoji jej zručností, aby sa mohla zamestnať aj v inej oblasti, než v akej aktuálne pôsobí. Spoločnosti Penam a Berto zas pre rodinu zabezpečia pravidelný prísun chutných pekárenských a mäsových výrobkov.