1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 4. ročník
  5. Mama a syn, nerozlučný tím

Mama a syn, nerozlučný tím

December 2022, Hlohovec. Skĺbiť pracovný život so starostlivosťou o dieťa, a mať priestor a čas ešte pre seba, je pre jednorodičov veľmi náročné. Potvrdzuje to aj pani Adriana, ktorá sa svojmu synovi snaží venovať, ako najlepšie vie.


Pani Adriana sa o svojho 12-ročného syna od narodenia stará sama. Hoci otec na svoje dieťa riadne a včas platí výživné, nie je to všetko čo by mal, ako otec, pre svoje dieťa počas života robiť. Inak sa o svoje dieťa nezaujíma. Syn má diagnostikovanú dysgrafiu a dyslexiu, preto mu to v škole ide ťažšie ako jeho spolužiakom. Je potrebné, aby sa mama so synom denne doma učila a školským povinnostiam venovala zvýšenú pozornosť. Sama má viaceré zdravotné problémy, no v starostlivosti o svoje dieťa nemieni poľaviť. Čo chlapcovi nejde v škole, nahradzuje si v športe – chodí na džudo, rád sa bicykluje, jazdí na skateboarde, skáče na trampolíne. 


Adriana je zamestnaná na plný úväzok, a tak je pre ňu zosúladenie rodiny a práce s výchovou syna, a zabezpečením chodu domácnosti, náročné. Predtým pôsobila ako prevádzková chemička, kvôli vysokej prašnosti však z takéhoto typu zamestnania odišla. V súčasnosti pracuje v spoločnosti BILLA. Keďže v rodine chýbajú ďalšie dve ruky, pani Adriana má samé povinnosti a takmer žiadny voľný čas a priestor na oddych. Občas jej pomáha staršia dcéra, no tá už má svoj vlastný život a rodinu. Adriana sa cíti vyčerpane, no jej syn jej za to stojí.


Osamelú mamu z Hlohovca teraz podporí aj projekt CHLEBODARCA fungujúci pod záštitou o. z. BILLA ľuďom. Toto združenie pomáha, okrem iného, aj zamestnancom BILLA v ťažkej životnej situácii. Rodina od projektu dostala potravinovú kartu, ktorá im na jeden rok zaistí nákupy v predajniach BILLA. V spolupráci s n. o. JEDEN RODIČ bude Adriane poskytnutá aj ročná komplexná pomoc, pričom pôjde o životný koučing, ekonomické, kariérne a sociálne poradenstvo či psychologické konzultácie. Partneri projektu CHLEBODARCA, spoločnosti Berto a Penam, navyše pre rodinu zabezpečia pekárenské a mäsové výrobky. „My osamelí rodičia sa nie vždy vlastnou vinou ocitneme v zložitej situácii. Preto sa chcem veľmi pekne poďakovať celému tímu n. o. JEDEN RODIČ, ako aj o. z. BILLA ľuďom, že na nás myslia,“ vyjadrila sa Adriana.