1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 4. ročník
  5. Keď osamelej mame komplikuje život zdravotný stav

Keď osamelej mame komplikuje život zdravotný stav

Košice, máj 2022. Pani Beata (55) sa o svojho syna už roky stará bez pomoci, no jednorodičovstvo nie je jedinou výzvou, ktorej musí čeliť. Kvôli závažným ochoreniam sa nemôže plnohodnotne zamestnať.


Pani Beata a jej 11-ročný syn Patrik spolu bývajú v prenajatom jednoizbovom byte v Košiciach. Odkedy Beatin partner odišiel do zahraničia, v ktorom si neskôr založil novú rodinu, uplynulo už 10 rokov. Okrem Patrika má osamelá mama ešte jedného syna (25), s ktorým má však naštrbené vzťahy. Nikdy si priveľmi nerozumeli a fyzicky jej aj v minulosti ublížil. Krehká dôvera sa medzi nimi začala obnovovať až prednedávnom, keď sa synovi narodilo prvé dieťa a Beata sa stala starou mamou.


Hoci je pre Beatu náročné skĺbiť všetky povinnosti a výchovu Paťka, jej najväčšou obavou je nedostatok financií. Trpí totiž epilepsiou a cukrovkou, kvôli čomu sa nemôže zamestnať na plný pracovný úväzok. Rodina tak musí vyžiť iba z Beatinho invalidného dôchodku v sume 330 eur, náhradného výživného a prídavku na dieťa. Po zaplatení nájomného za byt a ďalších nevyhnutností im mesačne ostáva 60 eur. Napriek nepriazni osudu sa ale pani Beata nevzdáva a hľadá cesty, ako sa mať v živote lepšie. Plánuje si privyrábať ako upratovačka v penzióne, aspoň na dve-tri hodiny denne – podľa toho, ako jej to zdravotný stav dovolí.


Povestným „svetlom na konci tunela“ je pre pani Beatu projekt CHLEBODARCA. Ten neúplnej rodine z Košíc na jeden rok venuje potravinovú BILLA kartu, ktorá výrazne pomôže odľahčiť rodinný rozpočet. V spolupráci s n. o. JEDEN RODIČ projekt pani Beate poskytne aj odbornú pomoc vrátane kariérneho a ekonomického poradenstva, životného koučingu, sociálnej pomoci, ako aj služieb psychológa. Osamelú mamu so synom okrem toho podporia aj partneri CHLEBODARCU, spoločnosti Penam a Berto – postarajú sa o dodávku chutných pekárenských a mäsových výrobkov. „Ja aj Paťko vám ďakujeme z celého srdca. Veľmi si vážime, že sa o nás zaujímate a v tejto ťažkej dobe nám podávate pomocnú ruku,“ odkázala projektu CHLEBODARCA pani Beata.