1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 4. ročník
  5. Keď má neúplná rodina hlboko do vrecka

Keď má neúplná rodina hlboko do vrecka

Detva, marec 2022. Nedostatok financií trápi veľké množstvo jednorodičovských domácností. Tento problém deň čo deň rieši aj pani Martina z Podpoľania.


Bývanie, energie, oblečenie, potraviny, drogéria. Hoci ide o pravidelné výdavky každej rodiny, mnohé domácnosti si tieto základné veci potrebné na život nemôžu dovoliť. A to najmä vtedy, ak finančný  príjem prináša do rodiny iba jeden z partnerov. Na hranici chudoby takto žije aj pani Martina a jej dve neplnoleté deti. Po tom, čo jej v pôvodnej práci nepredĺžili zmluvu, sa osamelá mama zamestnala v obchodnom reťazci, z ktorého neskôr odišla do súčasného pôsobiska, drevospracujúcej firmy.


Napriek tomu, že sa Martine vďaka novej práci podarilo zastabilizovať príjem, rodina si finančne nepolepšila, pretože musela splatiť staršie dlhy za kúrenie a elektrinu. Po uhradení nájmu za byt, ktorý predstavuje väčšiu polovicu Martininho príjmu, rodine často nezostávajú financie ani na potraviny či drogériu. Osamelá mama sa priveľmi nemôže spoliehať ani na výživné na deti od expartnera, pretože ten ako invalidný dôchodca prispieva necelých 30 eur na dieťa. Rodina je zo života s ním navyše dodnes traumatizovaná, pretože jej psychicky i fyzicky ubližoval.

V zložitej životnej situácii sa však pani Martina a jej deti môžu spoľahnúť na pomoc projektu CHLEBODARCA. Ten im na jeden rok venuje potravinovú BILLA kartu, vďaka ktorej budú mať zabezpečené nákupy v predajniach BILLA. V spolupráci s n. o. JEDEN RODIČ projekt tejto osamelej mame poskytne aj komplexnú odbornú pomoc vrátane kariérneho poradenstva, právnej a sociálnej pomoci, ako aj služieb psychológa. Neúplnú rodinu z Detvy okrem toho podporia aj partneri CHLEBODARCU, spoločnosti Penam a Berto – postarajú sa o prísun pekárenských a mäsových výrobkov. „Chcem z celého srdca poďakovať v mene mňa a mojich detí, za Vašu poskytnutú pomoc, nemohli sme sa ubrániť slzám šťastia, veľa to pre nás znamená,“ odkázala projektu CHLEBODARCA pani Martina.