1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 3. ročník
  5. Pre syna chce život, ktorý ho bude robiť šťastným

Pre syna chce život, ktorý ho bude robiť šťastným

Pani Zuzana (33) z obce Roštár sa s láskou stará o svojich troch malých synov. Zatiaľ čo dvaja z chlapcov sú bežné, zdravé deti, tretí je mentálne znevýhodnený. Hoci chlapček sa nikdy úplne nevylieči, jeho mama sa snaží vytvárať mu podmienky na plnohodnotné a pekné detstvo.


Deväťročné dvojičky Jakubko a Oliverko a štvorročný Tomáško – to sú deti pani Zuzany z Horného Gemera, ktoré vychováva úplne sama. Okrem problémov, ktorým Zuzana čelí rovnako ako množstvo ďalších slovenských jednorodičov, komplikuje rodinnú situáciu aj zdravotný stav syna Jakubka. Narodil sa totiž s ťažšou formou detskej mozgovej obrny, ktorá mu zapríčinila aj deformáciu ruky a nohy. Jakubko je tak vo všetkom odkázaný na pomoc druhých. Chodiť dokáže, no našľapuje iba na špičky a často ho bolia nohy. Do kolektívu detí je napriek znevýhodneniu začlenený. Navštevuje špeciálnu základnú školu v Rožňave, kde ho všetci majú radi.


Pre pani Zuzanu je situácia, keď sa o všetko musí postarať bez partnera, náročná. Rodinu zaťažujú časté vyšetrenia u lekára a mama je vyčerpaná psychicky, fyzicky i finančne. Rodinné príjmy predstavuje materská pani Zuzany, opatrovateľský príspevok na Jakubka a niekoľko ďalších drobných príspevkov, na ktoré majú od štátu nárok. Otec detí o ne nejaví záujem a momentálne ani neposiela výživné, pretože je bez práce. Silu ísť ďalej dodáva Zuzane najbližšia rodina. S chlapcami býva u svojho otca, ktorý na vnukov nedá dopustiť.


Rodine z gemerského vidieka pomôže projekt CHLEBODARCA – poskytne jej príspevok na nábytok, aby sa deti mali kde hrať, učiť a vyspať. Rodina si plánuje zadovážiť nové vchodové dvere, postele, písací stôl či skriňu. Mama by tiež z tohto príspevku rada prerobila kúpeľňu, aby bola bezbariérová. CHLEBODARCA okrem toho poskytne pani Zuzane a jej najbližším potravinovú BILLA nákupnú kartu na celý jeden rok. Pomocnú ruku podáva aj spoločnosť Penam – zabezpečí prísun pekárenských výrobkov. „Jakubko nikdy nebude úplne zdravý chlapec, ale aj vďaka vášmu projektu má šancu na dôstojný život. Veľmi pekne ďakujem za to, že ste sa rozhodli pomôcť práve nám,“ povedala pani Zuzana.