1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 3. ročník
  5. Pre rodinu robím všetko, čo je v mojich silách

Pre rodinu robím všetko, čo je v mojich silách

Pani Veronika (27) z Liptova vie, aké to je, keď život človeku prináša jednu prekážku za druhou. Veronika trpí genetickým ochorením, ktoré po nej zdedila aj dcérka, jeden z jej dvoch synov má rázštep chrbtice a jej bývalý partner - alkoholik, sa o svoje deti nezaujíma.


Vážne zdravotné komplikácie, rozchod s partnerom, jednorodičovstvo a neľahká finančná situácia. Tieto okolnosti a ich následky musí deň čo deň riešiť pani Veronika z Liptovských Revúc, mama troch detí – Dominika (7), Tomáška (5) a Lucky (3). Veronika sa o svoje ratolesti stará celkom sama, pretože jej expartner sa na výchove detí odmieta podieľať a pravidelne platiť výživné. Keďže v rodine chýba príjem druhého rodiča, pani Veronika sa borí s finančnými problémami. Od štátu dostáva pandemický rodičovský príspevok a občas si privyrába prácou v administratíve. V ružomberskom byte, v ktorom Veronika a jej tri deti bývali, im vznikol dlh na nájomnom vo výške viac ako 500 eur. Hoci sa nezlomná mama dohodla na postupnom splatení tejto sumy, majiteľ sa rozhodol byť predať. Veronika sa tak s deťmi presťahovala do podnájmu v rodinnom dome, do obce vzdialenej 20 kilometrov. Okrem dlhu za byt musí pani Veronika zaplatiť aj exekúciu vo výške 800 eur, ktorá jej vznikla nesplatením sumy za notebook.


Chod tejto rodiny do veľkej miery ovplyvňuje aj zlý zdravotný stav jej členov. Pani Veronika trpí neurofibromatózou, teda nevyliečiteľným genetickým ochorením, ktoré spôsobuje nádory na nervovom tkanive. Neurofibromatóza zapríčiňuje viaceré komplikácie, akými môžu byť strata sluchu, zraku, problémy so srdcom či s cievnym systémom. Toto ochorenie po mame zdedila aj malá Lucka. Syn Tomáš má navyše rázštep chrbtice, pre ktorý navštevuje neurologickú a ortopedickú ambulanciu. V dôsledku diagnózy má problém aj s únikom moču a stolice, musí preto používať plienky. Jeho stav si vyžaduje aj nosenie špeciálnych vystužených a vyvýšených topánok.


Projekt CHLEBODARCA poskytne tejto rodine v spolupráci s neziskovou organizáciou JEDEN RODIČ odbornú a humanitárnu pomoc. Špecialisti pomôžu pani Veronike s oddlžením rodiny, so získaním vhodnej práce a pravidelného príjmu. Rovnako mame troch detí poskytnú pomoc  a sprevádzanie v životných, sociálnych a finančných otázkach. Projekt tiež rodine zabezpečí ortopedické topánky pre syna Tomáša. Vďaka projektu CHLEBODARCA dostanú pani Veronika a jej deti aj ročnú potravinovú pomoc v podobe BILLA nákupnej karty. Pomocnú ruku podáva aj spoločnosť Penam – pre rodinu zabezpečí pekárenské výrobky. „Byť na všetko sama, mať dlhy a čeliť chorobám nie je jednoduché. Robím však, čo je v mojich silách, aby sme sa s deťmi mali lepšie. Veľmi pekne ďakujem projektu CHLEBODARCA za pomoc, ktorú sa rozhodol poskytnúť aj našej rodine, vážime si to,“ poďakovala pani Veronika.