1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 3. ročník
  5. Jednorodičovstvo je pre mňa vykúpením

Jednorodičovstvo je pre mňa vykúpením

Pani Tatiana z obce Kúty na Záhorí ostala na výchovu svojich piatich detí úplne sama. Paradoxne, za túto náročnú situáciu je rada. Po rokoch sa už totiž nemusí báť násilného bývalého partnera.


Sympatická žena tvorila pár so svojím bývalým partnerom, otcom jej piatich detí, dlhých 17 rokov. Život s ním však bol mimoriadne stresujúci, pretože pani Tatianu psychicky aj fyzicky týral, a rovnako aj deti. Od násilníka sa rodine podarilo ujsť pred tromi rokmi. Odvtedy je pani Tatiana na všetko sama a jej ratolesti vyrastajú bez otca. Zvládať výchovu piatich detí, starostlivosť o domácnosť a pracovné povinnosti je pre túto Kúťanku náročné, ale odísť od bývalého partnera bolo nevyhnutnosťou. „Ušla som od tyrana, ktorý ubližoval mne aj mojím deťom. To, že na výchovu som teraz sama, vnímam ako spôsob vykúpenia. S deťmi sme sa naučili obrovskej súdržnosti a navzájom sa podporujeme. Po všetkom, čo sme prežili, sú deti pokojnejšie, už nežijú v strese a napätí,“ hovorí pani Tatiana. V rodine žijú tri dcéry – Kristína (16), Sabina (10) a Sofia (6), a dvaja chlapci – Janko (14) a Reinold (4).


Kvôli chýbajúcemu príjmu partnera sa rodina zo Záhoria borí aj s finančnými problémami. Pani Tatiana pracuje ako predavačka v 50 kilometrov vzdialenej predajni potravín. Spolu s prídavkami na deti musia mesačne vyžiť zo 700 eur, no po zaplatení všetkých výdavkov ledva zostane na základné potraviny. Pani Tatiana musí okrem toho splácať exekúciu svojej tety vo výške 50 000 eur, ktorej ručila pri úveroch. Otec na svoje deti prispieva nepravidelne, za posledného polroka poslal iba 20 eur. Pani Tatiana sa preto v tejto veci obrátila na súd cez právnu pomoc od neziskovej organizácie JEDEN RODIČ. Keďže rodičia pani Tatiany už nežijú a jej sestra má vlastnú rodinu, mama piatich detí sa ohľadom chýbajúcich financií nemá na koho obrátiť. Šesťčlenná rodina navyše býva v staršom dome, ktorý si nutne vyžaduje rekonštrukciu – zateká v ňom strecha, iskria elektrické obvody. Vodu rodina čerpá zo studne a kúria drevom. Projekt CHLEBODARCA poskytne pani Tatiane a jej deťom odbornú a humanitárnu pomoc. Rodina navyše dostane potravinovú pomoc vo forme BILLA karty, ktorú bude môcť využívať celý jeden rok. Pomocnú ruku podáva aj spoločnosť Penam, ktorá pre rodinu zabezpečí pekárenské produkty.