1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 3. ročník
  5. Má ochorenie, ktoré na Slovensku pozná málokto

Má ochorenie, ktoré na Slovensku pozná málokto

Malá Tamarka patrí medzi necelé dve desiatky slovenských detí, ktorým lekári diagnostikovali Angelmanov syndróm. Ide o veľmi zriedkavú nevyliečiteľnú genetickú poruchu, deťom spôsobuje celý rad mentálnych aj fyzických problémov.


Neschopnosť rozprávať, epilepsia, mentálne poruchy, problémy s pohybom a rovnováhou, nespavosť, hyperaktivita či bezdôvodné záchvaty smiechu – to sú najčastejšie príznaky, ktoré sprevádzajú život dieťaťa s Angelmanovým syndrómom. Po šesťročnej zdravej Nelke sa dcérka s týmto ochorením narodila do rodiny pani Veroniky (35) z Topoľčianok. Dnes už trojročná Tamarka odmala absolvuje rehabilitácie a terapie, ktoré pomáhajú zlepšovať jej stav. Dievčatko denne cvičí pomocou metódy Bobath slúžiacej na rozvoj motorického učenia. Okrem toho Tamarke pomáhajú aj terapie so zvieratkami, ako napríklad hipoterapia s koníkmi a canisterapia so psíkmi, ale tiež plávanie v bazéne so slanou vodou, muzikoterapia a logopedické sedenia. V pravidelnom cvičení Tamarka vytrvalo pokračuje aj napriek tomu, že sa u nej objavila epilepsia. „Vďaka cvičeniu a terapiám sa už Tamarka dokáže sama posadiť, dostať sa z ľahu do sedu, čo nás nesmierne teší. Na to, aby ďalej napredovala, potrebuje navštevovať rehabilitačné zariadenia a absolvovať terapie. Pomáhajú jej zlepšovať jemnú aj hrubú motoriku,“ opisuje zdravotný stav svojej mladšej dcérky pani Veronika. Tamarka tiež chodí na terapie, ktoré majú za cieľ rozvíjať zmysly, a učí sa aj alternatívnu znakovú komunikáciu, aby vedela vyjadriť, čo od najbližších potrebuje.


Hoci Angelmanov syndróm je nevyliečiteľný, lekári predpovedajú, že Tamarka by v budúcnosti mohla vedieť chodiť či sa samostatne najesť. Ide však o veľmi individuálne genetické ochorenie, a tak pokrok vyzerá u každého dieťatka inak a nedá sa vopred presne určiť. Rodičom so starostlivosťou o malú Tamarku pomáha celá rodina aj priatelia, podľa slov pani Veroniky sa im nikto neotočil v ťažkej situácii chrbtom. Tamarke pomôže aj projekt CHLEBODARCA – rodine poskytne príspevok na špeciálny vozík. Okrem svojej prvotnej funkcie vozík poslúži aj ako športový kočík. Keďže Tamarkine rehabilitácie a terapie sú finančne nákladné, projekt občianskeho združenia BILLA ľuďom tiež rodine zabezpečí dvojtýždňové kondičné cvičenie v Košiciach. Tento pobyt Tamarke pomôže aktivovať spávne vzorce pohybu a zlepšiť jej psychomotorický vývoj. Rodina okrem toho dostane potravinovú pomoc vo forme BILLA karty, ktorú bude môcť využívať celý jeden rok. Pomocnú ruku podáva aj spoločnosť Penam – pre malú Tamarku a jej najbližších zabezpečí pekárenské produkty.