1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 3. ročník
  5. Tri deti a jedna mama už nemusia byť na všetko sami

Tri deti a jedna mama už nemusia byť na všetko sami

Vyčerpanie či obavy z budúcnosti. Aj takéto myšlienky sprevádzajú pani Silviu z Banskej Bystrice, ktorá na svoje deti ostala sama. V ťažkej životnej situácii je pomocnú ruku podáva projekt CHLEBODARCA a nezisková organizácia JEDEN RODIČ.


Hoci je pani Silvia mamou troch detí, doma má iba dve dcéry – 18-ročnú gymnazistku Martinu a 16-ročnú Dianu, ktorá študuje na strednej odbornej škole podnikania. Syn Branko (14), najmladšie z detí, je zdravotne znevýhodnený a býva v špecializovanom zariadení, kde sa mu dostáva celodennej starostlivosti. Na deti, ako aj na finančné zabezpečenie rodiny, ostala Silvia úplne sama. Jej exmanžel, ktorý sa k rodine správal nasílnicky, už zomrel, no ani počas života nejavil o svoje deti záujem. Problém mal aj s platením výživného.


Aby pre rodinu zadovážila všetko potrebné, pracovala pani Silvia v dvoch zamestnaniach, čo sa negatívne odzrkadlilo na jej zdraví. Už polroka je preto práceneschopná, kvôli čomu rodina prišla o príjem a začali sa jej kopiť nedoplatky a dlhy. Hrozí tiež, že pani Silvia už nebude ďalej schopná pokrývať náklady na domov sociálnych služieb, v ktorom sa starajú o Branka. Šťastím v nešťastí je aspoň fakt, že od štátu majú deti nárok na sirotský dôchodok. Silvia by si rada opäť našla prácu, ideálne takú, ktorú by vedela vykonávať z domu alebo na polovičný úväzok. Vie dobre po anglicky a bavilo by ju robiť preklady.


Pani Silvia sa napriek nepriaznivým okolnostiam nevzdáva. Aby sa dokázala dostať zo zložitej situácie, pravidelne navštevuje psychológa, ktorý jej uľavuje na duši. Pomocnú ruku jej tiež teraz podáva projekt CHLEBODARCA, ktorý pre rodinu na celý jeden rok zabezpečí potravinovú kartu na nákupy v predajniach BILLA. V spolupráci s neziskovou organizáciou JEDEN RODIČ bude projekt Silvii poskytovať komplexnú odbornú pomoc, ako napríklad psychologickú pomoc, sociálne a kariérne poradenstvo, ale tiež humanitárnu pomoc. Dlhodobý partner CHLEBODARCU, spoločnosť Penam, pre rodinu zadováži pekárenské výrobky. „Ďakujem vám, veľmi ma to potešilo, už nebudeme na túto neľahkú situáciu sami,“ vyjadrila sa pani Silvia.