1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 3. ročník
  5. Napriek vážnym diagnózam sa tešia z každého dňa

Napriek vážnym diagnózam sa tešia z každého dňa

Sárka a Ondrejko sú dvojičky, ktoré sa narodili s mentálnym znevýhodnením. Hoci nikdy celkom nebudú ako ich zdraví rovesníci, rodičia veria, že vďaka rehabilitáciám sa im podarí čo najviac pokrokov.


Súrodenci Sárka a Ondrejko majú päť rokov a pochádzajú zo Spišskej Belej. Trpia detskou mozgovou obrnou, ktorá im znemožňuje pohyb, spôsobuje epilepsiu a vytvára zvýšené napätie svalov. Sárka je na tom z dvojičiek zdravotne lepšie – hoci má poškodenú ľavú časť tela, pozná čísla, učí sa po anglicky a po mentálnej stránke dobieha zdravé deti v podobnom veku. Chodí k špeciálnej pedagogičke aj na logopédiu. Ondrejkov zdravotný stav je horší, je ležiacim dieťatkom. V sede sa dokáže udržať len vďaka rehabilitačným pomôckam. Navštevuje špeciálnu materskú školu v Poprade, kde sa mu denne venujú štyri hodiny.


Na zlepšenie zdravotného stavu svojich detí robia rodičia všetko, čo je v ich silách. Otec pracuje ako pekár a pre svoju rodinu zabezpečuje finančný príjem. Peniaze sa rodičia snažia získať aj prostredníctvom svojho občianskeho združenia založeného na tento účel. Keďže si deti vyžadujú nepretržitú starostlivosť, mama Lucia je s nimi doma. Sárka s Ondrejkom chodia pravidelne na rehabilitácie, plávanie, terapiu so zvieratkami a rôzne pobyty, ktoré im pomáhajú zlepšiť zdravotný stav. Vďaka dlhodobej liečbe sa Ondrejko začal aktívne pýtať na toaletu, Sárke sa zas zlepšila pamäť, pozornosť aj orientácia v priestore.


Rehabilitácie a doplnkové terapie dvojičiek sú finančne nákladné, a aj preto tejto rodine pomôže projekt CHLEBODARCA. Sárke a Ondrejkovi projekt preplatí špeciálny pobyt v poľskej Varšave, ako aj fyzioterapiu na Slovensku, ktorá im pomôže s chôdzou. Okrem toho rodina dostane od o. z. BILLA ľuďom na jeden rok potravinovú BILLA kartu, a partner projektu, spoločnosť Penam, pre rodinu zabezpečí pekárenské produkty.