1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 3. ročník
  5. Lieči ju láska rodičov, ktorí ju prijali za svoju

Lieči ju láska rodičov, ktorí ju prijali za svoju

Malá Rebeka (2) z Banskej Bystrice trpí zriedkavou metabolickou poruchou. Pár, ktorý ju prijal do rodiny, sa o ňu stará s láskou a najlepšie, ako vie.


Rebeka prišla na svet pri utajenom pôrode. Keď mala tri mesiace, ako zdravé dievčatko si ju osvojila pani Katarína s manželom. Neskôr sa však u Rebeky začali objavovať epileptické záchvaty a genetické testy potvrdili, že epilepsia je len sprievodným javom veľmi vzácnej metabolickej poruchy. Ochorenie zastavilo dievčatko v jeho psychomotorickom vývoji. Ako dvojročná nevie sama chodiť, rozprávať, ani sa samostatne najesť. Pri stravovaní musí dodržiavať bezlepkovú a bezlaktózovú diétu.


Rebekin zdravotný stav pomáhajú zlepšovať cvičenia a rehabilitácie, takisto lieky i doplnky výživy. Rodičia neustále hľadajú nové možnosti, ako dievčatku pomôcť a robia všetko pre to, aby sa naučilo sebestačnosti a dokázalo samo chodiť a rozprávať. Rebekin stav sa aj vďaka ich láske a odhodlaniu pomaly, ale isto obracia k lepšiemu. „Naša dcérka sa otvára okoliu, začína sa usmievať, rada chodí von medzi ľudí. Je to veľká bojovníčka. Miluje plávanie a rovnako aj zvuky, hudbu,“ hovorí mama dievčatka.


Liečba Rebekinho ochorenia je však finančne nákladná. Hoci Katarína s manželom mali odložené peniaze, úspory sa pri liečbe už minuli. Okrem rodičovského príspevku žiadnu ďalšiu pomoc od štátu nedostávajú, a tak im pomáhajú aspoň najbližší, či lokálne občianske združenia. Rebekinu rodinu podporí aj projekt CHLEBODARCA z o. z. BILLA ľuďom, ktorý pre dievčatko uhradí dôležité rehabilitácie v Bratislave i doma v Banskej Bystrici. Rodina tiež od projektu dostane potravinovú BILLA kartu na celý jeden rok. Pomocnú ruku podáva vo forme pravidelného prísunu pekárenských výrobkov aj spoločnosť Penam, partner projektu. „To, čo robíte, je pre nás veľká vec a nesmierne nám pomôžete. Takto získame liečbu, ktorú naša Rebča tak veľmi potrebuje. Som príjemne prekvapená a dojatá, že stále existujú ľudia ochotní pomáhať druhým,“ vyjadrila slová vďaky pani Katarína.