1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 3. ročník
  5. Deti aj chorobu musí zvládať sama, v boji sa však nevzdáva

Deti aj chorobu musí zvládať sama, v boji sa však nevzdáva

Starať sa o rodinu, domácnosť aj financie bez pomoci partnera je pre jednorodičov veľmi náročné. Svoje o tom vie aj pani Paulína z Považskej Bystrice, ktorej navyše zistili onkologické ochorenie.


Pani Paulína to v živote nemá jednoduché. Hoci doma ju tešia tri zdravé dcérky – Veronika (14), Peťka (3) a Paulínka (3), na ich výchovu je úplne sama. Otec sa o deti priveľmi nezaujíma, výživné posiela nepravidelne. Zložitú finančnú situáciu rodiny ešte viac prehĺbilo agresívne onkologické ochorenie, ktoré diagnostikovali pani Paulíne. Vyštudovaná učiteľka a vychovávateľka sa tak po ukončení materskej dovolenky s mladšími dcérkami-dvojičkami dostala rovno na úrad práce. Nárok má len na invalidný dôchodok, ktorý spolu s výživným tvorí celý príjem rodiny, asi 540 eur.


Financie v tejto domácnosti veľmi chýbajú. Pani Paulína si nemôže dovoliť vhodnú liečbu, ktorá by jej pomohla zlepšiť zdravotný stav. Problémom sú tiež neočakávané výdavky. Hoci dvojičky Peťka a Paulínka chodia do škôlky a k vzdelávaniu nepotrebujú drahé pomôcky, staršia Veronika nastupuje po ukončení základnej školy na obchodnú akadémiu a chýba jej počítač aj internet.


Napriek neľahkej životnej situácii sa pani Paulína nevzdáva. Myslí najmä na svoje deti, ktoré jej vždy vedia vyčariť úsmev na tvári. Odhodlanej mame pomôže aj projekt CHLEBODARCA. V spolupráci s neziskovou organizáciou JEDEN RODIČ jej poskytne psychologickú pomoc, právne a finančné poradenstvo, ako aj pomoc s hľadaním si práce s ohľadom na onkologické ochorenie. Rodina tiež od CHLEBODARCU dostane potravinovú BILLA kartu na celý jeden rok. Pomocnú ruku podáva vo forme pravidelného prísunu pekárenských výrobkov aj spoločnosť Penam, partner projektu. „Vaša pomoc je úžasná, som vám veľmi vďačná. Je skvelé vedieť, že keď sa človek dostane do ťažkého obdobia, existujú dobrí ľudia, na ktorých sa dá obrátiť,“ poďakovala projektu pani Paulína.