1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 3. ročník
  5. Osamelý otec: Po splatení nákladov na bývanie nám so synom ostáva 2,20 eura na deň

Osamelý otec: Po splatení nákladov na bývanie nám so synom ostáva 2,20 eura na deň

Hoci pán Michal z obce Veľké Rovné má za sebou nevydarené manželstvo, ostali mu z neho dve krásne deti. So synom býva v spoločnej domácnosti, no svoju dcérku nevidel kvôli nezhodám s ex-manželkou už dlhé mesiace. Situáciu tohto muža komplikuje aj cukrovka, pre ktorú je na invalidnom dôchodku.


Na nezhody medzi rodičmi doplácajú najmä deti. Taký je aj príbeh pána Michala, ktorý sa sám stará  o 11-ročného syna Jakubka. Býva s ním v malom dvojizbovom dome v obci na Považí. Z manželstva, ktoré je aktuálne v rozvodovom konaní, má pán Michal aj 6-ročnú dcérku Lilianku. Tá však trávi všetok čas u mamy, napriek tomu, že súd rodičom určil striedavú starostlivosť. Pán Michal nemal dievčatko doma už celý jeden rok a raz ho náhodne stretol v meste. Michalova ex-manželka striedavú starostlivosť nedodržiava ani pri jednom z detí. Synovi Jakubkovi tak mama chýba a jej nezáujem nezvláda dobre. Chlapec kvôli tomu raz týždenne navštevuje aj školskú psychologičku. Pán Michal veľmi dúfa, že po rozvode mu súd pridelí do starostlivosti obidve deti.


Náročnú situáciu osamelého otca komplikuje aj jeho zdravotný stav. Je totiž cukrovkár, zavedenú má inzulínovú pumpu a pre chorobu je na invalidnom dôchodku. V ostatných mesiacoch musel navštevovať aj rehabilitácie, pretože bol fyzicky napadnutý pri návšteve svojej dcérky. Keďže pánovi Michalovi jeho situácia nedovoľuje pracovať, so synom musia vyžiť iba z invalidného dôchodku a z príspevku na stravu zdravotne ťažko postihnutej osobe. Z celkového príjmu 345 eur mu po zaplatení nákladov na bývanie a úverov zostáva 67 eur na celý mesiac. Z toho musí uhradiť školu, stravu a oblečenie pre seba i syna. Na výživné od ex-manželky ani na dávku v hmotnej núdzi otec nárok nemá. „Pred pandémiou som si zvykol privyrábať na rôznych brigádach. Aj keď to nebolo veľa peňazí, vyžili sme lepšie ako teraz. Veľmi by som chcel opäť pracovať, zvládol by som polovičný úväzok,“ hovorí muž z Veľkého Rovného. Po zaplatení všetkých výdavkov nezostávajú v tejto rodine peniaze nazvyš, a tak jej finančne pomáhajú rodičia pána Michala.


Projekt CHLEBODARCA poskytne Michalovi a jeho synčekovi príspevok na renováciu a zariadenie jednej miestnosti, z ktorej sa stane detská izba. Projekt im pomôže aj so splácaním úveru za dom. Rodina tiež dostane potravinovú pomoc na jeden rok vo forme nákupnej BILLA karty. K pomoci sa pridáva aj spoločnosť Penam – pre pána Michala a jeho synčeka zabezpečí pekárenské produkty. „Nikdy som od nikoho nič nedostal, preto je pre mňa vaša pomoc malým zázrakom. Projektu CHLEBODARCA som za všetko veľmi vďačný,“ povedal pán Michal.