1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 3. ročník
  5. Keď násilie v rodine vystrieda chudoba

Keď násilie v rodine vystrieda chudoba

Pani Michaela z Michaloviec žila roky s ex-manželom, ktorý ju psychicky aj fyzicky týral. Táto rodinná situácia mala negatívne dôsledky aj na ich deti. Tie mamu povzbudzovali, aby od násilného otca odišla. Teraz už je Michaela s deťmi sama.


Mama štyroch detí to v živote nemá jednoduché. Dlhých 17 rokov bola vydatá za muža, ktorý jej fyzicky ubližoval a verbálne ju urážal. Aj vďaka podpore svojich detí – Mariána (18), Mišky (17), Branka (16) a Ondrejka (12) – však od bývalého manžela dokázala odísť. Rodina potom niekoľko mesiacov bývala u babky, Michaelinej mamy, ale v malej domácnosti sa všetkým spolu nedalo dlhodobo bývať. Vďaka pomoci miestnej katolíckej komunity získala Michaela a jej deti do prenájmu dvojizbový byt, kde teraz bývajú. „Pre päť ľudí je takýto byt malý, nemáme v ňom súkromie ani miesta nazvyš. Napriek tomu naň ale nedáme dopustiť. Som nesmierne rada, že už máme pokoj. Že už nemusíme znášať utrpenie, ktorému nás vystavoval môj ex-manžel. S deťmi nás to zomklo a snažíme sa podporovať navzájom,“ hovorí pani Michaela.


Otec platí spolu na všetky štyri deti výživné 180 eur mesačne, no inak sa o ne nezaujíma a skoro vôbec sa s nimi nekontaktuje. Mama nedávno prišla o stále zamestnanie a nakrátko si privyrábala ako asistentka v michalovskom MOM, kde sa ľudia nechávajú otestovať na koronavírus. Pre zlepšujúcu sa pandemickú situáciu však znižovali stavy, a tak je pani Michaela opäť bez práce. Dostala ponuku na trojtýždňovú prácu v Nemecku, no ak by ju prijala, nemal by sa kto postarať o deti. Michaela teda požiadala o podporu v nezamestnanosti, ktorá by jej mala byť priznaná. Po zaplatení nájmu a ďalších výdavkov rodine nezostáva ani na základné potraviny, a tak si peniaze musí požičiavať. Po rozvode pani Michaela vyhlásila osobný bankrot.


Dlhodobé týranie zo strany otca a zlá finančná situácia zanechali na tejto rodine vážne následky. Najstarší syn Marián sa trikrát pokúsil o samovraždu. Navštevuje preto psychologickú aj psychiatrickú ambulanciu. Vďaka liekom, ktoré užíva, a tiež možnosti vyrozprávať sa zo všetkých problémov, sa už teraz cíti o čosi lepšie. Chudoba veľmi dolieha aj na dcéru Michaelu, ktorá má rázštep chrbtice a je po 11 operáciách. Momentálne je jej stav stabilizovaný. Projekt CHLEBODARCA rodine poskytne odbornú a humanitárnu pomoc v spolupráci s neziskovou organizáciou JEDEN RODIČ. Všetci členovia potrebujú psychickú stabilizáciu a životné nasmerovanie, je im preto poskytované pravidelné psycho-sociálne sprevádzanie. Pani Michaele okrem toho pomáha aj kariérny poradca, aby si mohla nájsť slušne platenú prácu v regióne, kde žije. Rodina navyše dostane potravinovú pomoc vo forme BILLA karty, ktorú bude môcť využívať celý jeden rok. Pomocnú ruku podáva aj spoločnosť Penam, pre rodinu zabezpečí pekárenské produkty.