1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 3. ročník
  5. Štát vyčleňuje neúplné rodiny. Mária napriek tomu vykročila do neznáma, aby jej deti boli v bezpečí

Štát vyčleňuje neúplné rodiny. Mária napriek tomu vykročila do neznáma, aby jej deti boli v bezpečí

Pani Mária zo Žiliny odišla od expartnera-alkoholika a dnes celkom sama vychováva svoje tri deti – Matúška (10), Adamka (8) a Viktóriu (6). Oslobodenie od násilníka bolo pre Máriu vykúpením, no nezdravý vzťah na nej zanechal vážne zdravotné následky. Dnes spolu s deťmi čelí veľmi komplikovanej životnej situácii plnej neistôt. Systém a spoločnosť ju navyše vyčleňujú.


Pani Mária nabrala pred rokmi vnútornú silu a opustila partnera, ktorý dlhodobo psychicky týral celú rodinu. Jej prvé kroky viedli k babke, ktorú aj doopatrovala. Veľké fyzické a psychické zaťaženie si však vypýtalo svoju daň na zdraví. Márii dnes vážne zdravotné ťažkosti bránia v hľadaní si práce. Odkedy v roku 2019 dostala výpoveď v zamestnaní, snažila sa privyrábať si aspoň upratovaním. Malé deti, pandémia a zhoršujúce sa zdravie jej ale pracovné ambície stopli. Celú vec so zamestnaním ešte viac sťažuje aj zlá životná situácia. Stalo sa už, že keď Mária potenciálnemu zamestnávateľovi povedala, že je sama na tri deti, bez slova jej zložil telefón. Napriek podlomenému zdraviu nepripadá pre pani Máriu do úvahy dlhodobá hospitalizácia v nemocnici, pretože by sa o jej tri deti nemal kto postarať. Aj deti samotné majú zdravotné komplikácie a pravidelne musia navštevovať viaceré odborné ambulancie.


V súčasnosti si Mária vybavuje invalidný dôchodok a dúfa, že na úradoch pochodí. O finančnú pomoc sa jej nežiada ľahko, no je odhodlaná bojovať proti nepriazni osudu a situácii čelí, ako je to len možné. Ako sama hovorí, je otvorená spolupráci s odborníkmi, ktorí jej dokážu pomôcť. Silu ísť ďalej Márii dodávajú úsmevy detí a vedomie, že už nie sú vystavené týraniu od expartnera. Ten na deti takmer úplne zabudol a stáva sa, že ani nezaplatí výživné v určenej mesačnej výške 260 eur na všetky tri deti spolu.


Prostredníctvom sociálnych sietí sa pani Mária dozvedela o projekte CHLEBODARCA a o organizácii JEDEN RODIČ. Veľmi milo ju prekvapilo, ako projekt funguje. CHLEBODARCA poskytne tejto statočnej žene a jej deťom potravinovú pomoc vo forme BILLA nákupnej karty a tiež prísun pečiva od spoločnosti Penam. Takto mame odpadne každodenná starosť o to, ako zabezpečiť jedlo pre rodinu. CHLEBODARCA pani Márii poskytne aj právnu pomoc, podporu pri komunikácii s expartnerom a neskôr, po zlepšení jej zdravotného stavu, aj kariérne poradenstvo, aby si mohla nájsť vhodnú prácu pre osamelú matku troch detí. „Zo srdca vám ďakujem. Nečakala som, že ma vyberiete, no podarilo sa to. Veľmi si vážim túto pomoc. Všetky mamičky, ktoré sú na takejto hrane osudu, to majú ťažké,“ povedala dojatá Mária.