1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 3. ročník
  5. Je bez práce a bez peňazí, no vďaka synom má úsmev na perách

Je bez práce a bez peňazí, no vďaka synom má úsmev na perách

Slavošovce, december 2021. Gemerčanka Marcela žije so svojimi dvomi synmi vo veľmi skromných podmienkach. Situáciu v tejto neúplnej rodine navyše zhoršujú zdravotné komplikácie.


Šesťnásťročný Karol a mladší Adrián, ktorý je práve na prahu puberty – to sú synovia pani Marcely, s ktorými osamelá mama býva v neútulnom slavošovskom byte. Hoci je byt trojizbový, kvôli nedostatku dreva, ktoré slúži ako zdroj tepla, si rodina vykuruje iba jednu miestnosť. Pre veľmi zlú finančnú situáciu nie je v byte ani poriadny nábytok – pani Marcela ho bola nútená predať, aby pre svoje deti získala aspoň určitý peňažný obnos. Počas života mama nikdy nepracovala, momentálne vykonáva v obci aktivačné práce. Rodina žije iba z dávky v hmotnej núdzi a z výživného na deti vo výške 70 eur. Na výraznejšiu pomoc svojich expartnerov, Karolkovho a Adriánkovho otca, sa Marcela spoľahnúť nemôže. S otcami sa chlapci stretávajú iba výnimočne.


Chudoba však v tejto neúplnej rodine nie je jediným problémom – obe deti totiž majú podlomené zdravie. Starší Karol má psychologické ťažkosti, ktoré mu prekážajú aj vo vzdelávaní. Mladší Adrián je zas cukrovkár, musí dodržiavať diétu a problémy má aj so srdcom a cievami. Obaja chlapci sú tichí a radšej ako s rovesníkmi trávia voľný čas doma s mamou. Marcele v zložitej životnej situácii pomáhajú miestni sociálni pracovníci, ktorí vedia zabezpečiť ošatenie aj vybaviť dokumenty, ak treba.

Neúplnej rodine zo Slavošoviec podáva pomocnú ruku aj projekt CHLEBODARCA. Keďže byt, v ktorom Marcela a jej synovia žijú, je nevyhovujúci, projekt prispeje na obnovu domácnosti. Pre deti sa zakúpia nové postele a skrine, uhradí sa aj sporák. Projekt tiež rodine poskytne humanitárnu pomoc vo forme detského zimného oblečenia a okuliarov pre Adriánka. Okrem toho sa rodina môže tešiť z BILLA karty, vďaka ktorej bude mať na 12 mesiacov zabezpečené nákupy potravín. K podpore sa pridáva aj spoločnosť Penam, postará sa o pravidelnú zásobu pekárenských výrobkov.  „Chcem sa vám veľmi pekne poďakovať, teraz môžem s deťmi prežiť naozaj veselé Vianoce. Nie každý človek je ochotný pomôcť druhým, preto si vašu podporu nesmierne vážim,“ povedala pani Marcela.