1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 3. ročník
  5. Musím byť zdravá pre moje deti

Musím byť zdravá pre moje deti

Pani Ľubica (42) z podtatranskej obce Hozelec spoluzakladala združenie Slovenské duly a pomáhala budúcim mamičkám pri pôrodoch. Po rokoch sa však ocitla v náročnej situácii. Prešla si syndrómom vyhorenia, prišla o prácu a postihla ju rakovina. Napriek tomu v sebe nachádza silu starať sa o svoje tri deti, na ktoré zostala sama.


Ľubicini traja synovia sú všetci prváci. Najmladší, ktorý je na maminu najviac naviazaný, chodí do prvého ročníka na základnej škole. Ťažkú rodinnú situáciu ešte veľmi nevníma. „Vždy sme žili skromne. Berie to tak, ako to život prináša,“ hovorí Ľubka. Jej prostredný syn je prvák na strednej umeleckej škole a najstarší začal na vysokej škole s masmediálnymi štúdiami. Chlapci sú veľmi usilovní a snažili sa statočne zvládnuť uplynulý koronový rok v izolácii od kamarátov a spolužiakov.


Pani Ľubica ešte donedávna pôsobila ako dula, laktačná poradkyňa a lektorka masáží detí. Keď však prišlo onkologické ochorenie, rozhodla sa, že sa uzdraví a bude myslieť pozitívne. Pozerá sa do budúcnosti a je rozhodnutá, hneď, ako to bude možné, opäť začať pracovať. Svojich troch synov vychováva energická žena sama už takmer päť rokov. V súčasnosti je nezamestnaná a celkový mesačný príjem domácnosti, aj s dávkou v hmotnej núdzi, predstavuje necelých 400 eur pre štyroch členov rodiny. Pani Ľubica a jej synovia sa tak naučili kupovať len to najnevyhnutnejšie. Chalani sú vynaliezaví a riešia problémy, na ktoré si stačia, celkom kreatívne. Nedávno si napríklad zalepili rozbitú gitaru, aby si mali na čom zahrať. Rodina býva v staršom dome, v ktorom zateká strecha. Cítiť, že v ňom chýba pomocná ruka majstra.


Silu ísť ďalej dodávajú pani Ľubke jej oddané priateľky. Je vďačná aj za pomoc od svojich rodičov, ktorí sa zvyknú zahrať s najmladším synom a tak ho trochu zabaviť. Rodina našla pomoc aj v organizácii, ktorá poskytuje finančnú podporu pre onkopacientov v ťažkej sociálnej situácii. Teraz sa k tomu pridáva aj projekt CHLEBODARCA. Ten okrem potravinovej pomoci vo forme BILLA nákupnej karty poskytne rodine aj príspevok na odbornú, zdravotnú a humanitárnu pomoc cez organizáciu JEDEN RODIČ. Pomocnú ruku podáva aj spoločnosť Penam, ktorá pre pani Ľubicu a jej troch synov zadováži pekárenské produkty. „Veľmi ďakujem, mnohým sa to nezdá, ale toto je ohromná pomoc. Pre nás to je cesta z kruhu von, veľa to znamená,“ poďakovala pani Ľubica.