1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 3. ročník
  5. Keď je v rodine prázdna peňaženka

Keď je v rodine prázdna peňaženka

Hoci medzi Katarínou a Michalom je vekový rozdiel 25 rokov, už dlho tvoria spokojný pár a vychovávajú tri deti. Rodina z malej obce Ulič, ležiacej na slovensko-ukrajinskom pohraničí, má takmer všetko, až na jednu podstatnú vec – peniaze.


Život na severovýchode Slovenska nie je jednoduchý. V regióne chýba väčší zamestnávateľ, nezamestnanosť je vysoká a ak sa aj nejaká práca nájde, je slabo platená. Mnohé rodiny, ktoré tu žijú, sú ohrozené chudobou. Taký je aj príbeh partnerov Kataríny (35) a Michala (60) z Uliča, ktorí spolu vychovávajú troch synov. Pán Michal je vyučený murár, ale kvôli pandémii koronavírusu a vyššiemu veku sa už dlhé mesiace nevie zamestnať. Pani Katarína je zas na materskej dovolenke s najmladším synom Samkom (2) a jej dni spočívajú v starostlivosti o domácnosť a deti. Najstarší syn Erik (18) študuje SOŠ v Snine. Kvôli pandémii je momentálne doma, no od septembra bude potrebné uhradiť mu internát, dopravu, stravu či krúžky. Erik sa v rámci vyučovania z domu delí o jeden počítač s prostredným bratom Dávidom (15), ktorý tento rok končí základnú školu. Dávid plánuje v štúdiu pokračovať na obchodnej akadémii mimo Uliča, takže náklady rodiny sa ešte navýšia.


„Ak by sa mi aj podarilo získať prácu, napríklad v najbližšom meste vzdialenom 30 km, mzda mi väčšinou vyjde na úhradu nákladov spojených s cestovaním. Pomáham teda ľuďom v našej dedine a takto si aspoň z času na času niečo privyrobím,“ hovorí otec Michal. Päťčlenná rodina musí mesačne vyžiť z 340 eur, no hľadá riešenia, ako sa z neľahkej situácie dostať a pravidelne komunikuje s obecným sociálnym pracovníkom. Keď je im najťažšie, modlitbami sa obracajú k Bohu. Kvôli zlej finančnej situácii sú členovia rodiny utiahnutí, niekedy nemajú ani za čo nakúpiť základné potraviny. Rodina navyše býva v staršom dome, ktorý si vyžaduje rekonštrukciu. Zatiaľ si ho opravujú svojpomocne. Projekt CHLEBODARCA tejto rodine poskytne príspevok na stavebný materiál, ktorý poslúži na renováciu kúpeľne. Tá je totiž v pôvodnom stave, bez obkladu a podlahy. Vďaka projektu tiež rodina dostane potravinovú pomoc vo forme BILLA karty, ktorú bude môcť využívať celý jeden rok. Pomocnú ruku podáva aj spoločnosť Penam, ktorá pre pani Katarínu, pána Michala a ich troch synov zabezpečí pekárenské produkty.