1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 3. ročník
  5. Keď osamelý otec dopláca na závislosť exmanželky

Keď osamelý otec dopláca na závislosť exmanželky

Bánovce nad Bebravou, december 2021. Pán Juraj ostal na svojich dvoch synov úplne sám. Hoci s manželkou sa rozviedol pred niekoľkými rokmi, dodnes musí riešiť dlhy, ktoré spôsobila svojou závislosťou od hazardných hier.


Príbeh pána Juraja z Bánoviec nad Bebravou je jedným zo smutných dôkazov, ako vie chorobná vášeň k hracím automatom rozbiť celú rodinu a priniesť dlhoročné problémy. Kvôli manželkinmu gamblerstvu, ktoré rodinu priviedlo do veľkých dlhov, sa pán Juraj pred niekoľkými rokmi rozviedol. Deti – dnes už 13-ročný Filipko a 10-ročný Samko – boli po rozvode zverené do výchovy mamy, ale jej závislosť nemala na chlapcov dobrý vplyv. Keďže deti si priali bývať s otcom, v roku 2019 ich súd zveril do starostlivosti pána Juraja. V súčasnosti javia chlapci o mamu sporadický záujem a je bežné, že ju nevidia aj niekoľko mesiacov.

Hoci pán Juraj chodí do práce a má stále zamestnanie, kvôli dlhom, ktoré spôsobila jeho exmanželka, je so synmi vo finančnej tiesni. Preto počas tohto roka požiadal o vyhlásenie osobného bankrotu. Finančné záväzky má osamelý otec voči sociálnej a zdravotnej poisťovni a nebankovým subjektom, ale ďalej sa, našťastie, nezadlžuje. Rodina momentálne žije v prenajatom jednoizbovom byte v Bánovciach nad Bebravou, no otec aktívne hľadá nové, vyhovujúcejšie bývanie. Náročnej životnej situácii sa Juraj stavia čelom a robí všetko pre to, aby sa z nej so synmi dostal von. V ťažkých chvíľach si vždy pripomenie, že Filipko a Samko sú to najlepšie, čo ho v živote postretlo. Rodine občas pomáha aj Jurajova mama, ktorá býva v Trenčíne.


V zložitej životnej situácii podporí pána Juraja a jeho synov projekt CHLEBODARCA pod záštitou o. z. BILLA ľuďom. Od projektu dostanú potravinovú BILLA kartu, ktorá im na jeden rok odľahčí rodinný rozpočet. V spolupráci s n. o. JEDEN RODIČ projekt tiež zabezpečí pre pána Juraja komplexnú odbornú pomoc, ktorej súčasťou je aj psychologické a finančné poradenstvo. Partner CHLEBODARCU, spoločnosť Penam, zas bude neúplnej rodine poskytovať chutné pekárenské produkty.  „Ďakujem za obrovskú pomoc v našej neutešenej situácii. Veľmi mi pomôže vaše odborné poradenstvo, a rovnako aj potravinová karta. Do najbližšej predajne BILLA to nemáme ďaleko, takže kartu budeme pravidelne využívať,“ poďakoval sa za podporu projektu pán Juraj.