1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 3. ročník
  5. Na výchovu dcéry zostal sám

Na výchovu dcéry zostal sám

Hoci väčšinu slovenských jednorodičov tvoria ženy, o deti, domácnosť a príjem rodiny sa bez pomoci partnerky musia postarať aj tisícky mužov. Taký je aj príbeh pána Jozefa (42) zo Zvolena.


Jednorodičovstvo je veľmi náročné, hovoria rodičia, ktorí po rozpade rodiny ostali na všetko sami. Na Slovensku sú hlavou neúplných rodín v 16 percentách prípadov muži, ktorí sa tak pre svoje deti stali otcom aj mamou zároveň. Do takejto situácie sa dostal aj pán Jozef – svoju päťročnú dcérku Alžbetku vychováva sám od jej dvoch rokov. Mama sa s dievčatkom môže stretávať – rozhodol tak súd a nič proti tomu nemá ani pán Jozef –, no matka o dcérku nejaví záujem. Alžbetka je však na svoju mamu citovo naviazaná a chvíle s ňou dievčatku veľmi chýbajú. Mamin nezáujem sa Alžbetky dotkol až tak, že sa u nej prejavili psychické problémy, kvôli ktorým navštevuje odbornú ambulanciu a podstupuje liečbu. „Moja dcérka je veľmi vnímavá, krásna. O to viac mi je ľúto, že moja bývalá partnerka nemá záujem ani potrebu sa s ňou stretávať a podieľať sa na jej výchove. Mamu sa však Alžbetke snažím vynahradiť, ako najlepšie viem,“ povedal pán Jozef. S výchovou dcérky mu pomáha otec, Alžbetkin dedko, a tiež jeho sestra.


Pre otca je táto rodinná situácia veľmi zložitá. Okrem toho ho vyčerpáva aj stále pretrvávajúca pandémia a nedostatok práce. Ako živnostník nedokáže finančne pokryť náklady na život a na odbornú pomoc pre seba a svoju dcérku. Pán Jozef by sa chcel zbaviť dlhov a vyhlásiť osobný bankrot. Nárok na pomoc od štátu nemá, pretože je zadlžený aj v zdravotnej a Sociálnej poisťovni. S Alžbetkou navyše býva v prenajatom byte, z ktorého sa však čoskoro musia odsťahovať. Majiteľ sa totiž rozhodol nehnuteľnosť predať. Finančnú situáciu sťažujú aj zvýšené náklady na stravu z dôvodu laktózovej intolerancie dcérky. Projekt CHLEBODARCA poskytne tejto neúplnej rodine odbornú pomoc v spolupráci s neziskovou organizáciou JEDEN RODIČ, a to v sociálnej, psychologickej, právnej a finančnej oblasti. Pán Jozef a jeho dcérka dostanú aj potravinovú pomoc na jeden rok vo forme nákupnej BILLA karty. K pomoci sa pridáva aj spoločnosť Penam, ktorá pre túto rodinu zabezpečí pekárenské produkty. „Máme šťastie, že v tejto náročnej situácii nám projekt CHLEBODARCA a organizácia JEDEN RODIČ podávajú pomocnú ruku. Verím, že aj vďaka tejto pomoci to budeme spolu s dcérkou lepšie zvládať,“ poďakoval pán Jozef.