1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 3. ročník
  5. Pestúnska mama: Jednorodičovstvo je bez pauzy, bez jediného voľného víkendu

Pestúnska mama: Jednorodičovstvo je bez pauzy, bez jediného voľného víkendu

Vyštudovala vysokú školu, prešla si viacerými zamestnaniami a život ju zavial k práci v detskom domove. Pani Ivana z Vrútok už v tom čase sama vychovávala svoje tri dcéry, no v domove spoznala dvoch chlapcov, ktorí sa neskôr stali súčasťou jej rodiny. Dnes má osamelá matka Ivana tieto dve deti v pestúnskej starostlivosti. Každý deň je pre ňu bez pauzy, bez jediného voľného víkendu. O svojich synoch Sebastiánovi a Samuelovi však s nehou hovorí: „Neporodila som ich, oni sa mi narodili v srdci.“


Ivanu hlboko zasiahol neľahký osud súrodencov, o ktorých sa stará už šesť rokov. Starší Sebastián (16) je ťažko zdravotne znevýhodnený a má aj poškodený zrak. Mladší chlapec, Samuel (9), má intoleranciu na lepok a laktózu, preto si jeho jedálniček vyžaduje špeciálnu stravu. Celkovo je zabezpečenie vyváženého jedálnička pre oboch chlapcov v prípade osamelej matky finančne náročné. Súrodencov sa biologickí rodičia úplne vzdali už po narodení. Pani Ivana verí, že dôslednou prácou na prekonávaní tejto traumy dokážu deti napredovať ako ich zdraví rovesníci z úplných rodín. Aj preto je dnes Ivana pestúnskym rodičom a pri výchove detí spolupracuje so špecializovaným psychológom. Priznáva, že je ťažké takúto odbornú pomoc nájsť. Podarilo sa jej to v Liptovskom Mikuláši, kde je kombinovaná poradňa špecializujúca sa na deti.


Ekonomická situácia tejto jednorodičovskej domácnosti je zložitá. Lieky, rehabilitácie, poplatky spojené so školou, pravidelné cestovanie do poradne, nájom a tiež bezlepková a bezlaktózová strava sú veľkými položkami za hranicou toho, čo dokáže pestúnska osamelá matka uniesť. Rodina sa snaží vyžiť, ako vie. Po odrátaní pravidelných nákladov im na živobytie ostáva veľmi málo. Ivana sa však nevzdáva a snaží sa získať pomoc, kde to ide. „Prijala som tento osud. Bez prijatia to nejde, inak by som sa zrútila. Chlapci mi niekedy povedia, mami, poď, urobíme si rodinné objatie. A pomáha to nám všetkým,“ hovorí pani Ivana.


Projekt CHLEBODARCA poskytne tejto rodine okrem potravinovej pomoci vo forme BILLA nákupnej karty aj príspevok na rekonštrukciu toalety a čiastočne aj na kúpeľnú liečbu. Ivana si tiež plánuje kúpiť staršie ojazdené auto, ktoré jej zjednoduší presuny s deťmi za vzdelaním a potrebnou liečbou. Spoločnosť Penam rodine zabezpečí pravidelný prísun pečiva. „Chcem vám všetkým hlboko vyjadriť vďaku a radosť z toho, ako dokážete v tejto ťažkej dobe postihovanej chorobami a zlými vzťahmi toto celé zorganizovať a pomáhať. Máte môj veľký obdiv,“ poďakovala pestúnska osamelá matka Ivana. Všetkým tiež praje pokojné vzťahy v rodine, lebo tie sa nedajú ničím kúpiť ani nahradiť.