1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 3. ročník
  5. Krok od vysťahovania

Krok od vysťahovania

Aký môže byť život sedemčlennej rodiny, ktorú od vysťahovania delí 44 eur mesačne? Rodiny z malej obce pri Rožňave, kde niet práce na rozdávanie a dvaja dospelí sa musia obracať, aby uživili päť šikovných detí? Odpovedať si zrejme vie každý sám. Tejto rodine projekt Chlebodarca podáva pomocnú ruku ako prvej.


Gejza s Erikou a ich päť detí žijú v jednoizbovom nájomnom byte bez dostačujúceho sociálneho zariadenia. Navyše im z bytu hrozí vysťahovanie, keďže nevládzu splácať nájomné a zo svojich príjmov dokážu vyčleniť len polovicu tejto sumy. Rodina musí mesačne „čarovať“ zo sumy 468 eur a postarať sa z nej o nájom, energie, poplatky, stravu, školské pomôcky pre deti, oblečenie a drogériu.


Od obce dostala rodina prísľub, že ak dlh vyplatia, dostanú iný nájomný byt, ktorý je väčší (má dve veľké izby a kuchyňu), pričom nájomné je nižšie ako v terajšom byte. Súčasťou nového bývania je štandardné sociálne zariadenie, ktoré je pre rodinu kľúčové, hlavne kvôli deťom a ich hygiene. „Naše deti sú pre nás všetkým, a preto by sme potrebovali pomoc. Robia nám veľkú radosť,“ hovoria rodičia.


Najstaršia dcéra je 13-ročná slečna, ktorá rada spieva a tancuje (chodí do rómskeho tanečného súboru), a rada chodí do prírody. Jedenásťročný syn je veľmi šikovný a pracovitý chlapec, má výborné výsledky v škole, veľmi rád a pekne spieva, má záujem aj o hranie na gitare a takisto rád tancuje a vystupuje v súbore. Jeho o rok mladší brat má celkom dobré výsledky v škole, rád hrá futbal, rád sa bicykluje, je taktiež pracovitý a má rád spev. Druhá dcérka má 8 rokov, má rada zvieratká, zaujíma sa o prírodu, rada tancuje a spieva. Najmladší štvorročný syn sa rád hrá a bicykluje. Otec rodiny Gejza sa zúčastňuje aktivačných prác v obci a snaží sa privyrobiť si hraním v hudobnej skupine, ktorej je členom. Mama Erika je momentálne v domácnosti. Obaja rodičia sa o svoje deti dobre starajú a želajú si pre nich len to najlepšie. Do budúcnosti sú odhodlaní efektívnejšie hospodáriť s príjmami a zlepšiť sociálnu situáciu svojej rodiny.


Projekt Chlebodarca rodine poskytne v prvom rade vyrovnanie dlhu, čím im zaručí zlepšenie kvality bývania, keďže obec prisľúbila väčší a lepší nájomný byt. Zo zvyšku financií si môžu na isté obdobie pokryť nájomné na nový byt a potravinové poukážky, ktoré budú taktiež postupne dostávať na nákupy v supermarketoch BILLA, im tiež prinesú pokojnejší spánok.


Po dvoch mesiacoch


Od decembra sa v Gejzovej rodine udiali výrazné zmeny. Vďaka príspevku od o. z. BILLA ľuďom si rodina vyrovnala nahromadený dlh na nájomnom a mohli sa všetci presťahovať do väčšieho bytu. Ten si dokonca pán Gejza vlastnými rukami zrenovoval, vymenil podlahy, vymaľoval a zrekonštruoval kúpeľňu. Na tú je právom hrdý, lebo v starom podnájme nemali vyhovujúce podmienky na hygienu a jeho 5 detí sa už nevedelo dočkať, ako si vyskúša nový sprchový kút. Pán Gejza je nielen šikovný majster, ale aj talentovaný muzikant. Kapela, v ktorej hrá, dostala ponuku vystúpiť aj na prestížnom podujatí spoločnosti, na odovzdávaní cien BILLA Cup. Zvládli to na jednotku a ich temperamentná muzika mala u hostí veľký úspech.Pozrite si celú cestu, ktorou Gejza prešiel, v tomto videu: