1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 3. ročník
  5. Osud ju skúša od narodenia, malá slečna však usilovne bojuje

Osud ju skúša od narodenia, malá slečna však usilovne bojuje

Päťročná Emília z Lučenca sa narodila predčasne v 25. týždni tehotenstva. Pár mesiacov od pôrodu u nej nastalo silné krvácanie do mozgu, ktoré neskôr vyústilo až do mentálneho znevýhodnenia. Rodičia sa však nevzdávajú a s dcérkou absolvujú rehabilitácie, ktoré pomáhajú zlepšiť jej zdravotný stav.


Po dnes už osemročnej zdravej Terezke pribudla pred piatimi rokmi do rodiny z centra Novohradu malá Emília, ktorej doma nepovedia inak ako Mili. Dievčatko sa narodilo veľmi predčasne, kvôli čomu prvé mesiace života strávilo v nemocnici. Tam uňho nastalo aj silné krvácanie do mozgu, ktoré zapríčinilo detskú mozgovú obrnu a spomalený mentálny i fyzický vývoj. Malej Mili v zlepšovaní zdravotného stavu pomáhajú intenzívne rehabilitácie, s ktorými rodičia začali už v dcérkiných štyroch mesiacoch. Najskôr cvičili Vojtovu metódu, momentálne však Mili robí pokroky vďaka terapii Bobath, ktorá podporuje rozvoj motorického učenia. Veľmi tiež pomáha metóda Biofeedback prispievajúca k zvýšenej vnímavosti a pozornosti dieťaťa. Funguje pomocou prístroja a jeho senzorov, ktoré zaznamenávajú dýchanie, pulz či svalové napätie.


Hoci bola Mili do svojich dvoch rokov ležiace dieťatko, vďaka húževnatosti rodičov u nej nastal veľký pokrok. Rehabilitácie dievčatku pomohli aj s pohyblivosťou – keď malo dva roky, po prvýkrát sa dokázalo prekrútiť a v štyroch rokoch sa naučilo štvornožkovať. Dnes už Mili aj pekne sedí a snaží sa postaviť. Zatiaľ nerozpráva, no aj to sa postupne mení k lepšiemu. Tomu, čo jej chce okolie povedať, rozumie. V starostlivosti o mladšiu sestru rodičom rada pomáha aj staršia Terezka.


Keďže rehabilitácie, ktoré Mili pomáhajú zlepšiť zdravotný stav, sú finančne veľmi nákladné, s ich zabezpečením rodine pomôže projekt CHLEBODARCA. Mili tak bude môcť absolvovať niekoľkotýždňové pobyty v Košiciach, kde bude pokračovať v terapii Biofeedback. Okrem toho rodina dostane potravinovú pomoc vo forme BILLA nákupnej karty a tiež prísun pečiva od spoločnosti Penam, čo výrazne odľahčí rodinnú peňaženku. „Som veľmi dojatá, že ste nám pomohli. Aj to je dôkaz, že sa nikdy netreba vzdávať. Vďaka vám môže naša dcérka robiť ďalšie pokroky,“ poďakovala sa projektu CHLEBODARCA pani Vlasta, mama Mili.