1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 3. ročník
  5. Rodinu rozvrátila závislosť

Rodinu rozvrátila závislosť

Pani Blanka (48) z východoslovenskej obce Trhovište ostala úplne sama na svoje dve vnúčatá, zvedavú školáčku a škôlkara s atypickým autizmom. Mama detí, Blankina dcéra, je totiž drogovo závislá a nie je schopná sa o ne postarať.


Príbeh pani Blanky a jej vnúčat je jedným z alarmujúcich príkladov, aký negatívny vplyv majú na chod rodiny drogy. Kvôli závislosti svojej plnoletej dcéry má pani Blanka od narodenia zverené do starostlivosti dve vnúčatá, desaťročnú Viktóriu a šesťročného Nikolasa. Hoci Viktória je samostatná a babke vo všetkom pomáha, chlapček si vyžaduje zvýšenú pozornosť. Diagnostikovali mu totiž stredne ťažkú duševnú zaostalosť, atypický autizmus a vývinovú poruchu reči a správania. Navštevuje preto materskú školu pre autistov v 10 kilometrov vzdialených Michalovciach. Nikolas je napriek svojmu znevýhodneniu „živé“ dieťa, rád sa hrá na čerstvom vzduchu. Nevie však vyhodnotiť nebezpečenstvo a pri dome, v ktorom táto neúplná rodina býva, začal preliezať plot. Babka sa bojí, aby nedošlo k nešťastiu.


Hoci pani Blanku súčasná rodinná situácia psychicky vyčerpáva, o svoje vnúčatá sa stará najlepšie, ako vie. „Viktorku a Nikolaska nadovšetko ľúbim, preto sa vždy snažím otriasť a ísť ďalej. Aj život by som za nich položila. Keď je mi najhoršie, poplačem si a ráno musím byť fit,“ hovorí pani Blanka. Keďže má táto stará mama v starostlivosti malé deti so zdravotnými komplikáciami, nemá možnosť zamestnať sa. V minulosti pracovala ako čašníčka, sanitárka či upratovačka, o zamestnanie však prišla, keď sa rozhodla pomáhať svojej drogovo závislej dcére. Rodina žije iba z nízkych štátnych príspevkov.


Dom, v ktorom pani Blanka a jej dve vnúčatá bývajú, je starší a vyžaduje si rekonštrukciu. Keďže sa ťažko vykuruje, na stenách sa vytvorila pleseň. Projekt CHLEBODARCA tejto rodine poskytne príspevok na nové gamatky slúžiace na vykúrenie celého domu. Prispeje tiež na vyvýšenie oplotenia okolo domu, aby bol malý Nikolas pri hre na dvore v bezpečí. Deti dostanú vďaka projektu CHLEBODARCA aj bicykel, ktorým im urobí veľkú radosť a pomôže aj s rozvojom motoriky. Rodina okrem toho získa potravinovú pomoc na jeden rok vo forme nákupnej BILLA karty. Pomocnú ruku podáva aj spoločnosť Penam – pre pani Blanku a jej vnúčatá zabezpečí pekárenské produkty.